FAQ

1. Z jakiego drewna jest wykonana konstrukcja domu szkieletowego?

Do budowy domów szkieletowych używa się przede wszystkim drewna z drzew iglastych. W Polsce jest to głównie sosna lub świerk. Firma DrewHouse stosuje górskie drzewo świerkowe, które jest poddawane obróbce w sprawdzonych tartakach.

Świerk (Picea A. Dietr.) – Jest organizmem występującym na północnej półkuli naszego globu, w jej umiarkowanych i chłodnych częściach. Jest cały czas zielonym drzewem, należącym do rodziny sosnowatych. Świerki osiągają największe wysokości spośród wszystkich drzew w naszej strefie klimatycznej. Najwyższy polski świerk rośnie w Puszczy Białowieskiej. Jego średnica to 1,4 m, a wysokość – 55 metrów.
Drewno świerkowe ma szerokie zastosowanie. Stosuje się je w przemyśle celulozowo-papierniczym, muzycznym (instrumenty), budowlanym. Jest to drewno odpowiednie do produkcji wyposażenia wnętrz, podłóg i schodów. Używa się go także jako drewno konstrukcyjne - w tym celu surowiec drzewny należy poddać specjalnej ocenie jakościowej i wymiarowej aby otrzymać materiał budowlany o odpowiednich właściwościach. W  drewnianym budownictwie szkieletowym stosuje się drewno o klasie wytrzymałościowej C24, które jest odpowiednio wysuszone (suszenie komorowe do wilgotności 18%), czterostronnie strugane i ma sfazowane krawędzie.

2. Czy domy szkieletowe są łatwopalne?

Domy szkieletowe NIE SĄ palne, są TRUDNO zapalne!

Od wewnątrz konstrukcja drewniana jest zabezpieczona płytami gipsowo-kartonowymi, które w budownictwie są powszechnie stosowane do ochrony przeciwpożarowej. Dodatkowym zabezpieczeniem jest niepalna wełna mineralna, która wypełnia szczelnie konstrukcje. Ogranicza się w ten sposób dopływ tlenu – czynnika niezbędnego do powstania ognia. Od zewnątrz zabezpieczenie przed ogniem stanowi elewacja domu, która wykonana jest z wełny skalnej o podwyższonej twardości. Wełna ta posiada oznaczenie A1 w klasyfikacji reakcji na ogień – jest to najwyższa klasa, oznaczająca bezpieczne i niepalne wyroby. Bardzo ważna jest także staranność wykonania robót w miejscach najbardziej narażonych na ogień, czyli m.in. wokół komina, czy instalacji elektrycznych W budowanych przez nas domach stosujemy kominy systemowe, które są tak wykonane i zabezpieczone, że nie ma możliwości aby powstał pożar. Natomiast instalacje elektryczne przeprowadzamy w podwójnej izolacji.

3. Jak zachowuje się dom szkieletowy gdy występują porywiste wiatry?

Konstrukcja domu szkieletowego jest przytwierdzona do fundamentów za pomocą stalowych kotew zatopionych w głąb betonu, a wszystkie elementy budynku są ze sobą powiązane za pomocą gwoździ i wkrętów. Dlatego gdy wiatr uderza w ścianę budynku to siła, która powstaje, jest przenoszona przez całą konstrukcję szkieletu.

4. Czy pleśń, owady i grzyby są w stanie zniszczyć konstrukcję?

Nie zniszczą! Drewno przeznaczone na konstrukcje jest suszone komorowo do wilgotności ok. 18%, czterostronnie strugane, z zaokrąglonymi lub sfazowanymi krawędziami. Sam proces suszenia niszczy pleśń, grzyby i owady, a pozostałe zabiegi stanowią dodatkowe zabezpieczenie (owady niechętnie żerują w drewnie o gładkiej powierzchni). Aby w trakcie użytkowania budynku w jego konstrukcji nie bytował grzyb, pleśń czy owady, należy zastosować odpowiednie folie (wiatroizolacyjną i paroizolacyjną), które będą chronić drewno przed działaniem czynników zewnętrznych od środka i od zewnątrz budynku. Zadaniem tych folii jest także zapewnienie odpowiednich warunków dla konstrukcji szkieletu i wyprowadzenie nadmiaru wilgoci poza budynek.

5. Czy dom o konstrukcji szkieletowej jest gorzej wygłuszony akustycznie niż murowany?

Wygłuszenie domu kanadyjskiego jest takie samo jak murowanego. Jeśli ściany wewnętrzne są dokładnie wypełnione wełną, przenoszenie dźwięków pomiędzy pomieszczeniami jest takie samo, jak w budynku wykonanym z betonu. W domu z poddaszem użytkowym, aby ograniczyć przenoszenie dźwięków między dołem i górą, można w bardzo łatwy sposób wytłumić strop stosując np. dwie płyty gipsowo – kartonowe na suficie, maty akustyczne na belkach stropowych, czy maty na panelach. Kolejnym rozwiązaniem jest wytłumienie przez dociążenie stropu, czyli wykonanie wylewki betonowej.

6. Czy dom szkieletowy szybko się wyziębia, czy jest w nim zimno?

To prawda, że domy szkieletowe nie mają bezwładności cieplnej. Ale z pewnością należy traktować to jako zaletę - ogrzewając dom szkieletowy nie ogrzewamy murów, a jedynie powietrze. Dlatego w krótkim czasie (nawet 30 min!) możemy uzyskać komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli pogoda oferuje nam temperaturę bliską zera nocą, a w ciągu dnia paręnaście stopni, to w domu szkieletowym grzeje się tylko wieczorem, zaś w murowanym, aby uzyskać te same parametry kocioł powinien pracować zwykle przez całą dobę. Oznacza to także, że gdy nie ma nas w domu to grzejniki mogą być wyłączone. I choć dom szkieletowy wyziębia się nieco szybciej niż dom tradycyjny, to nie oznacza to, że temperatura spada w nim gwałtownie i bardzo szybko. W ciągu 24 godzin temperatura spada o około dwa, trzy stopnie przy mroźnej zimie.

7. Czy w domu szkieletowym pękają płyty gipsowo – kartonowe?

Jeśli szkielet jest dobrze wykonany, płyty gipsowo – kartonowe pękać nie będą. Drewno konstrukcyjne pracuje, ale nie na tyle aby powodowało to pękanie płyt. Prawda jest taka, że każdy dom pracuje, murowany również. Najważniejszą sprawą w technologii szkieletowej jest to, aby dom był zbudowany z suszonego i struganego drewna. Drewno konstrukcyjne o wilgotności 18% nie dosycha gwałtownie na budowie, a więc nie zmienia swoich wymiarów co sprawia, że płyty GK nie pękają.

8. Czy w domu szkieletowym skrzypi podłoga na poddaszu?

Gdy w domu szkieletowym strop trzeszczy i skrzypi tzn. że jest on źle wykonany. Firma DrewHouse wie, jak wyeliminować powyższe zjawisko. Możemy się tym pochwalić na naszych budowach, na które zapraszamy wszystkich chętnych. Podłogę należy skręcić odpowiednią ilością wkrętów to jeden ze sposobów eliminacji skrzypienia, ale nie jedyny.

9. Czym ogrzewać dom szkieletowy?

Sposób ogrzewania domu kanadyjskiego jest dowolny. Można zastosować każde możliwe źródło ciepła, takie jak: kotły na paliwo stałe, ciekłe, gazowe, elektryczne, pompy ciepła itd., dowolny jest również sposób wymiany ciepła domu z jego źródłem. Mogą to być grzejniki tradycyjne, konwektorowe, systemy ogrzewań nadmuchowych, ogrzewania kanałowe itd. Więcej na ten temat chętnie opowiedzą Państwu nasi inżynierowie. Prosimy o kontakt.

10. Czy w domu kanadyjskim można bez kłopotu wieszać szafki na ścianach?

W konstrukcji słupek w ścianie jest w rozstawie co 60 cm. Do słupków w zależności od potrzeb jest montowana listwa do montażu szafek, a dzięki niej można mocować szafki. W standardzie w kuchni montujemy dodatkowe nadbicia pod szafki. Zawsze gdy wykańczamy dom wewnątrz, pytamy inwestora, w których miejscach będą mu potrzebne wzmocnienia. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie płyty OSB lub MFP pod płytą gipsowo-kartonową. Dodatkowo każdy producent płyt gipsowo – kartonowych posiada w swojej ofercie specjalistyczne kołki montażowe.

11. Co to jest "λ" (lambda), a co oznacza "U"?

λ – to współczynnik przewodzenia ciepła. Jest cechą konkretnego materiału bez względu na jego grubość i oznacza intensywność wymiany ciepła przez dany materiał. Np. stal ma bardzo wysoki współczynnik λ=15-50 W/(mK), natomiast materiały termoizolacyjne, jak np. stosowane przez nas wełny mineralne, bardzo niski λ= 0,039 W/(mK). Czyli im mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła, tym lepszą możemy uzyskać izolacyjność cieplną.
U – to współczynnik przenikania ciepła. Jest cechą przegród (np. ściany, dachu, okna) i zależy od rodzaju użytych materiałów oraz ich grubości. Podobnie im niższa wartość współczynnika U tym oznacza lepszą izolację. Obecnie Polskie normy wskazują, że U ściany zewnętrznej nie może przekraczać 0,20 W/m2K. Jednak w kolejnych latach przewiduje się zaostrzenie tego wymogu.
Już teraz ściana grubości niespełna 30cm budowana przez firmę DrewHouse, posiada współczynnik U sporo niższy niż wymagany w normie.

12. Co należy załatwić aby zacząć budować dom?

I. Należy sprawdzić czy na wybranej działce będzie możliwe zrealizowanie budowy Twojego wymarzonego domu.
W tym celu należy udać się do Wydziału Architektury Urzędu Gminy i sprawdzić, czy dla terenu na którym leży Twoja działka jest przygotowany aktualny Plan Zagospodarowania Przestrzennego.
Jeśli TAK to:
Wystarczy złożyć wniosek o aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten będzie zawierał informacje czy dopuszczalna jest zabudowa działki i jaki może ona mieć charakter (zabudowa jednorodzinna, wielorodzinna, usługowa, letniskowa itp.). Może określać liczbę kondygnacji, wymiary budynku, szerokość elewacji frontowej, kolor elewacji czy dachu, a także wiele innych informacji niezbędnych przy wyborze projektu.
Jeśli NIE to:
Należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT) w Wydziale Architektury Urzędu Gminy.

II. Zlecenie wykonania aktualnej mapy do celów projektowych (geodeta)

III. Wystąpienie do zarządców mediów o wydanie warunków technicznych przyłączy
- warunki przyłączenia energii elektrycznej do obiektu (zakład energetyczny),
- warunki przyłączenia gazu do obiektu (zakład gazowniczy),
- zapewnienie o dostawie wody (od właściciela wodociągów) lub własna woda, np. studnia,
- zapewnienie o odbiorze ścieków (od właściciela kanalizacji) lub szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków,
- oświadczenie o połączeniu działki z drogą publiczną (właściciel drogi).

IV. Wizyta w biurze projektowym
W momencie, gdy już wiemy jakie kryteria musi spełnić budynek aby było możliwe otrzymanie pozwolenia na jego budowę, należy udać się do biura projektowego. Tam zostanie opracowany indywidualny projekt architektoniczno – budowlany albo architekt zaadaptuje projekt gotowy do warunków naszej działki. Warto wybrać biuro projektowe znające standardy i wymagania lekkiego budownictwa szkieletowego. Zagwarantuje to dobraniem optymalnych rozwiązań projektowych, które są inne niż w budownictwie murowanym.

Jaka jest różnica między projektem indywidualnym a adaptacją projektu typowego?
Projekt indywidualny to idealne rozwiązanie, gdy żaden z przeglądanych przez nas projektów gotowych nie spełnił naszych oczekiwań. Architekt po rozmowie z nami i obejrzeniu miejsca budowy przygotuje projekt skrojony na miarę, co daje gwarancję, że nasz dom będzie niepowtarzalny.
Druga sytuacja ma miejsce, gdy udało nam się znaleźć odpowiadający nam projekt. Wtedy taki projekt wystarczy zakupić i dostarczyć do biura projektowego. Następnie architekt wykonana adaptację, która jest niezbędna. W skład adaptacji wchodzi wykonanie projektu zagospodarowania działki oraz dostosowanie budynku do warunków w danym terenie, a także do tych wynikających z Planu zagospodarowania przestrzennego lub Warunków zabudowy.
Pomimo, że zakupu projektu typowego można dokonać samodzielnie, to nie należy tego robić bez rozmowy z architektem, ponieważ może się okazać, że wybrany przez nas dom po prostu nie pasuje na naszą działkę.

V. Uzyskanie pozwolenia na budowę
Gotowy projekt należy przygotować w 4-ech egzemplarzach i wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę złożyć w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego. Na tym etapie trzeba także dostarczyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

VI. Rozpoczęcie budowy domu.
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę można rozpocząć prace pamiętając jednak o tym, aby powiadomić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dołączając oświadczenie uprawionej osoby o przyjęciu obowiązków kierownika budowy. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą wytyczenia budynku przez geodetę. Należy pamiętać również o Dzienniku Budowy, który stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót.

13. Gdzie mogę znaleźć projekty budowanych przez DrewHouse domów?

Budujemy domy zgodnie z wytycznymi naszych klientów. Nie wykonujemy domów tzw. „szablonowych” - Inwestor sam o wszystkim decyduje.
Dom szkieletowy powinien być zaprojektowany zgodnie w technologią szkieletową, dlatego doradzamy, aby przyjść do nas z koncepcją własnego domu, lub z pomysłem na dom znalezionym w katalogu czy internecie. Może być to nawet dom w technologii tradycyjnej. Nasi projektanci zaprojektują go od nowa, dostosowując do Państwa indywidualnych potrzeb

14. Dom energooszczędny - czy warto taki wybudować?

Jak najbardziej tak!
Domy już istniejące, wybudowane w tradycyjnej technologii ze standardowymi systemami ogrzewania, zużywają do 70 do 120 kWh energii na m2 w ciągu roku, a domy starsze, nieocieplone, nawet więcej! Przeciwieństwem są domy energooszczędne, które zużywają tej energii mniej.
Dom energooszczędny posiada przede wszystkim dobrą izolację przegród zewnętrznych (grubszą warstwę izolacyjną), okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, wykorzystuje energie słoneczną do oświetlenia i ogrzania pomieszczeń oraz często posiada system wentylacji mechanicznej z tkz. rekuperatorem, który odzyskuje ciepło z powietrza usuwanego na zewnątrz domu. W domach energooszczędnych stosuje się również takie technologie jak np. kolektory słoneczne czy pompy ciepła, których zadaniem jest wykorzystywanie ciepła ze źródeł odnawialnych.

15. Co to jest dom pasywny i jak wygląda?

Koncepcja domu pasywnego powstała w Niemczech w Instytucie Budownictwa Pasywnego w Darmstadt. Określono tak budynek o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, dzięki wykorzystaniu pasywnych źródeł ciepła takich jak ciepło wywarzane przez człowieka, urządzenia elektryczne, promieniowanie słoneczne, oraz dzięki zmieszczeniu strat ciepła z budynku. Dzięki temu dom pasywny zapewnia wysoki komfort cieplny bez konieczności stosowania tradycyjnej instalacji grzewczej. Zużywa przy tym nie więcej niż 15 kWh energii na 1 mpowierzchni użytkowej w ciągu jednego roku. Oznacza to, że ogrzewając dom, zużyjemy zaledwie 1,5 l oleju opałowego, 1,7 mgazu lub 2,3 kg węgla na 1 mpowierzchni. Warto porównać to z budynkami wybudowanymi w tradycyjnej technologii ze standardowymi systemami ogrzewania, które zużywają od 70 do 120 kWh energii na 1 m2 w ciągu roku.
Co do wyglądu tak naprawdę dom pasywny nie różni się wiele od domu tradycyjnego. Są jednak pewne szczegóły, które mogą zdradzić, że mamy do czynienia z domem pasywnym. Przede wszystkim konstrukcja – zwarta i prosta. Detale takie jak wykusze czy balkony są niewskazane – miejsca te powodują niekontrolowane straty ciepła. Dodatkowo usytuowanie budynku na działce musi zapewnić maksymalne wykorzystanie energii słonecznej. W tym celu unika się od strony północnej okien, natomiast w strefie południowej znajdują się pomieszczenia z dużymi przeszkleniami. Często dom pasywny nie ma komina – wynika to z braku typowej instalacji centralnego ogrzewania.

16. Czy test szczelności budynku jest ważny?

Szczelna konstrukcja ma bezpośredni wpływ na ilość zużywanej energii. Oznacza ona niskie koszty ogrzewania budynku, a także wysoki komfort cieplny wewnątrz pomieszczeń. Szczelność budynku można sprawdzić poprzez przeprowadzenie właśnie testu szczelności. Test szczelności jest bezinwazyjnym pomiarem przepuszczalności powietrznej budynków metodą ciśnieniową przy użyciu wentylatora. Testy takie są obecnie coraz popularniejsze, czego powodem jest coraz większe zainteresowanie inwestorów budowa domu o niskim zapotrzebowaniu na energię.

17. Czy warto wykonać badanie termowizyjne?

Zadaniem tego badania jest sprawdzenie stanu izolacji cieplnej budynku i wykonywane jest poprzez badania termowizyjne zgodnie z obowiązującą w tym zakresie normą PN-EN 13187.
Badanie termowizyjne to nieniszczące i bezdotykowe badanie diagnostyczne wykonywane z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Termowizja obecnie znalazła szereg zastosowań w wielu dziedzinach życia. W budownictwie jest niezastąpiona w celu:
- wykrycia zawilgoceń ścian i stropów,
- zlokalizowania mostków cieplnych, błędów i przerw w izolacji termicznej budynków,
- zweryfikowania przyczyn niedogrzania pomieszczeń,
- wykrycia rozszczelnień okiennych szyb zespolonych,
- weryfikacja szczelności izolacji cieplnej obiektu, np. mroźni.

18. Czy w domu szkieletowym można stosować rekuperację?

Tak, lecz przede wszystkim, gdy budujemy dom energooszczędny czy pasywny.
Technologie budowlane stosowane do teraz zapewniały dopływ świeżego powietrza do budynku poprzez naturalnie powstałe nieszczelności drzwi i okien. Obecnie buduje się domy coraz bardziej szczelne oraz uszczelnia się budynki już istniejące, co sprawia, że dopływ świeżego powietrza jest utrudniony i w domu pojawia się pleśń, wilgoć oraz zaduch. Wentylacja mechaniczna zapobiega tym niekorzystnym zjawiskom, regulując przepływ powietrza w domu.System wentylacyjny nawiewno-wywiewny oparty na rekuperatorze dodatkowo zapewnia odzysk ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych jest bezpowrotnie tracone. Świeże, chłodne powietrze z zewnątrz zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej gdzie ogrzewa się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku, a następnie nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet. Taka sama ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza usuwana jest z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz, nie mieszając się z nim. Cały proces przebiega praktycznie bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.
System wentylacyjny zapewnia:
         - duże oszczędności na ogrzewaniu,
         - wysoki komfort klimatyczny: idealną, jednakową w każdym pomieszczeniu temperaturę,
         - szybkie usunięcie nadmiaru wilgoci i dwutlenku węgla oraz nieprzyjemnych zapachów,
         - zabezpieczenie ścian przed zagrzybieniem.