Z jakiego drewna należy budować dom szkieletowy?
Z roku na rok domy kanadyjskie cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swoje liczne zalety. Do najważniejszych należą z pewnością szybkość realizacji inwestycji oraz trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji. Aby jednak cieszyć się solidnym i wytrzymałym domem szkieletowym przez wiele lat, koniecznie trzeba wybrać odpowiednie drewno. W tym artykule kompleksowo zajmujemy się tym zagadnieniem, wyjaśniając, jaki materiał będzie najlepszy do budowy domku o konstrukcji kanadyjskiej.
Właściwe drewno to podstawa
Wybudowany z odpowiedniej jakości drewna dom szkieletowy będzie służyć swoim mieszkańcom przez długie dekady, pod żadnym względem nie ustępując budynkom stawianym z użyciem tradycyjnych materiałów budowlanych. Niestety, popyt na tego rodzaju konstrukcje sprawił, że wiele firm buduje domy kanadyjskie bez odpowiedniego zapoznania się z ich specyfiką. Efektem jest m.in. dobór niewłaściwego surowca, przez co domy szkieletowe stają się mniej stabilne i bardziej narażone na zagrożenie pożarowe. Jak zatem nie popełnić błędu, który może mieć poważne konsekwencje? Kluczowe przy wyborze surowca są takie parametry jak:
- klasa wytrzymałości oraz oznakowanie CE,
- odpowiednia suchość materiału na budowę,
- czterostronne struganie elementów drewnianych.
Klasa wytrzymałości i oznakowanie CE
Wytrzymałość większości z nas z pewnością skojarzy się z najtwardszymi i jednocześnie najbardziej kosztownymi gatunkami drewna: dębowym, jesionowym lub egzotycznym. Nie musisz jednak wybierać najdroższych materiałów, gdyż na domy szkieletowe w zupełności wystarczy dobrej jakości tarcica świerkowa lub sosnowa. Używane do budowy „kanadyjczyków” drewno musi posiadać minimalną klasę wytrzymałości C24, choć wielu projektantów sugeruje wybór surowca o wyższych parametrach, np. C27 lub C30.
Certyfikowane drewno do budowy domów szkieletowych musi posiadać znak jakości CE, bez względu na to, czy ma być przeznaczone na konstrukcję budynku, czy np. do budowy więźby dachowej. Wynika to z przepisów unijnych, a dokładniej, z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 305/2011. Spełnienie tego wymogu konieczne jest w przypadku dowolnego rodzaju litego drewna konstrukcyjnego.
Proces suszenia drewna
Wytrzymałość i bezpieczeństwo konstrukcji domu drewnianego zależy w ogromnej mierze od procesu suszenia surowca. Najlepsze drewno na konstrukcje szkieletowe to takie suszone komorowo, w odpowiednio wysokiej temperaturze. Drewno suszy się do wilgotności 18±2% co zwiększa jego wytrzymałość. Suszenie komorowe chroni również przed korozją biologiczną, skutecznie zabijając wszelkiego rodzaju pleśnie i grzyby, likwidując jaja czy larwy owadów. Ten sposób osuszania eliminuje również wewnętrzne naprężenia, co zapobiega odkształcaniu się desek i belek na etapie użytkowania budynku. Jednocześnie, taka technologia suszenia pozbawia drewno iglaste nadmiaru żywicy, która zasycha i nie wycieka z elementów konstrukcyjnych budynku.
Struganie elementów na domy szkieletowe
Ostatnim ważnym etapem obróbki surowca na domy szkieletowe jest jego czterostronne struganie. Dzięki niemu powierzchnia desek i belek staje się idealnie wygładzona i pozwala na uzyskanie precyzyjnych wymiarów. Najważniejsze jest jednak to, że drewno czterostronnie strugane znacznie spowalnia ewentualne rozprzestrzenianie się ognia po konstrukcji domu kanadyjskiego. Po tak zabezpieczonej tarcicy płomienie ognia początkowo ślizgają się, co znacznie opóźnia i utrudnia zapłon. Belki również muszą mieć sfazowane krawędzie wzdłużne.
Skorzystaj z usług profesjonalistów!
Odpowiedniej jakości materiał to podstawa solidnego i bezpiecznego domu szkieletowego. Z tego względu, rozważając budowę „kanadyjczyka”, powinieneś zaufać ekspertom. W DrewHouse budujemy domy z drewna pod klucz na obszarze Krakowa i całej Małopolski, wykorzystując jedynie najwyższej klasy surowiec, suszony komorowo i czterostronnie strugany. Dzięki temu nasze domy o konstrukcji kanadyjskiej służą swoim właścicielom przez lata, w niczym nie ustępując konstrukcjom tradycyjnym, a nawet często przewyższając je pod względem ergonomii, komfortu czy energooszczędności Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skontaktuj się z nami już dziś!