Domy szkieletowe a energia – jakie oszczędności można osiągnąć?
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwraca się na energooszczędność budynków. Domy szkieletowe od lat zyskują na popularności ze względu na swoją trwałość, estetykę i proekologiczne rozwiązania. Jednym z kluczowych aspektów, który przyciąga inwestorów do tego rodzaju budownictwa, jest deklarowany przez producentów potencjał oszczędności energetycznych. Dowiedz się, ile faktycznie można zaoszczędzić, jeśli chodzi o zużycie energii i koszty ogrzewania budynku w technologii szkieletowej i sprawdź, co w największym stopniu wpływa na efektywność energetyczną takich konstrukcji.
Spis treści
- Oszczędzanie energii w domach szkieletowych
- Izolacja termiczna w domach szkieletowych
- Systemy grzewcze i wentylacyjne
- Rola dachów i okien w oszczędzaniu energii
- Wybierz domy szkieletowe od DrewHouse!
Oszczędzanie energii w domach szkieletowych
Standardy budownictwa energooszczędnego, a nawet pasywnego z powodzeniem można zastosować w przypadku budynków wykonywanych w technologii szkieletowej. Oszczędność energii, która w takich domach może wynieść nawet 30-40%, opiera się na trzech filarach.
-
Termoizolacja. To kluczowy element, który pozwala na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz budynku, zarówno w zimie, jak i latem. Producenci dbają, by zarówno ściany, jak i dach izolowane były odpowiednimi materiami, takimi jak wełna mineralna lub celuloza.
-
Efektywny system grzewczy i wentylacyjny. Dom szkieletowy może zostać wyposażony w nowoczesne urządzenia grzewcze, takie jak wykorzystujące odnawialne źródła energii pompy ciepła, czy rekuperacja.
-
Odpowiednio dobrane, starannie docieplone okna oraz dach. Zarówno elementy stolarki, jak i przegrody budynku powinny spełniać aktualne wymogi w zakresie izolacyjności.
Izolacja termiczna w domach szkieletowych
Odpowiednie docieplenie jest kluczowym elementem każdego energooszczędnego budynku. Producenci domów szkieletowych mają do wyboru szeroką gamę materiałów izolacyjnych. Często wybierana wełna mineralna jest materiałem niepalnym, sprężystym i odpornym na wilgoć. Celuloza jest materiałem naturalnym i przyjaznym dla środowiska.
Oprócz ścian warto również zwrócić uwagę na docieplenie podłogi oraz stropu. Dobrze zaprojektowana i wykonana izolacja na tym etapie budowy pozwoli uniknąć straty ciepła do pomieszczeń nieogrzewanych. To z kolei przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię do utrzymania komfortowej temperatury w domu szkieletowym.
Systemy grzewcze i wentylacyjne
W budownictwie drewnianym można stosować różne systemy grzewcze. Najbardziej energooszczędnymi, a przy tym najefektywniejszymi rozwiązaniami są oczywiście wspomniane pompy ciepła, wykorzystujące powietrze lub grunt, z których pobierają ciepło. Do zasilania systemu potrzebna jest energia elektryczna, jednak dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznych inwestorzy mogą znacząco ograniczyć wysokość rachunków za prąd.
Dobry pomysłem jest także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja). System rekuperacji zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do wnętrz, jednocześnie wykorzystując energię cieplną do ogrzewania pomieszczeń lub ciepłej wody, przyczyniając się do obniżenia wysokości rachunków. Przy czym warto pamiętać, że w domu szkieletowym nie ma obowiązku montowania rekuperacji.
Rola dachów i okien w oszczędzaniu energii
Dach to jeden z kluczowych elementów budynku pod względem energooszczędności. Przez niedostatecznie ocieplone stropy i połacie dachu z domu może uciekać nawet 20-40% ciepła. Dlatego ważne jest, aby przy technologii szkieletowej producent zadbał o dokładną izolację tych przegród, uwzględniając tendencję do szybkiego oddawania ciepła przez drewno.
Stolarka okienna to kolejny element budynku, który ze względu na mostki termiczne może powodować straty energii cieplnej. Dlatego ważne, aby wybierać okna posiadające odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła (U), wyposażone w pakiety szybowe, wyróżniające się jak najlepszą jakością izolacji.
Wybierz domy szkieletowe od DrewHouse!
Reasumując, budownictwo drewniane ma spory potencjał w zakresie energooszczędności, jednak faktyczna efektywność energetyczna zależy od wielu czynników. Wybierając rozwiązania o wysokiej jakości i odpowiednio projektując budynek, można osiągnąć znaczące oszczędności, jednocześnie zwiększając komfort użytkowania budynku. DrewHouse, jako producent domów szkieletowych gwarantuje Ci projekt dopasowany do Twoich potrzeb oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii i materiałów. Dla naszych Klientów z Krakowa i Katowic oraz okolicznych miast, takich jak Żywiec czy Bielsko-Biała, budujemy solidne, funkcjonalne i ekonomiczne budynki, które spełniają najwyższe standardy energooszczędności.