Balkon w domu szkieletowym – eksperci DrewHouse doradzają

Planując budowę, często zastanawiamy się, jakie rozwiązania architektoniczne wybrać, aby stworzyć miejsce, które nie tylko spełni nasze potrzeby, ale także przyciągnie estetyką i funkcjonalnością. Jednym z elementów, mogących znacząco wpłynąć na komfort mieszkania i wygląd domu szkieletowego, jest balkon. Jako producent tego rodzaju budynków podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by cieszyć się solidnie wykonaną i komfortową przestrzenią do relaksu na świeżym powietrzu. Sprawdź nasz poradnik!

 

Wymarzony dom w technologii szkieletowej

Jednym z innowacyjnych podejść do budownictwa jest technologia drewniana, która również w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Domy szkieletowe od producenta wybierane są przez inwestorów ze względu na swoje liczne zalety, często nieosiągalne dla obiektów murowanych. Te kluczowe to z pewnością:

  • szybka budowa – konstrukcja oparta na szkielecie w połączeniu z brakiem robót „mokrych” pozwalają na znacznie szybszą realizację inwestycji, zapewniając oszczędność czasu i pieniędzy,

  • energooszczędność – budowa domu w technologii szkieletowej gwarantuje wysoki poziom szczelności, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania,

  • możliwość personalizacji – wykończenie budynków drewnianych można swobodnie dostosowywać do własnych potrzeb i gustu,

  • wytrzymałość – konstrukcja takiego domu jest stabilna i wytrzymała, co czyni jego budowę długoterminową inwestycją,

  • komfort i ekologia – producenci podkreślają, że drewno, ze względu na swoje naturalne właściwości, tworzy unikalny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, czyniąc obiekty szkieletowe niezwykle przyjaznymi.

Zalety balkonów w domku jednorodzinnym

Balkon to element architektoniczny, który może nadać Twojej inwestycji wyjątkowego charakteru. To również świetny sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej budynku, pozwalający relaksować się, spędzać czas na świeżym powietrzu i podziwiać otaczający krajobraz. Zimą możesz wykorzystać go jako dodatkowe miejsce do przechowywania rowerów lub innych domowych sprzętów, natomiast od wiosny do jesieni – sadzić kwiaty, uprawiać rośliny lub grillować w gronie najbliższych.

Balkon a konstrukcja szkieletowa

Budowę balkonu w obiekcie z drewna najlepiej uzgodnić z producentem już na etapie projektowania inwestycji, choć możliwa jest również jego dobudowa do ukończonego już domu szkieletowego. Pamiętaj, że późniejsze montowanie balkonu zwiększy obciążenie konstrukcji budynku – niezbędne jest więc wykonanie szczegółowych obliczeń oraz wybór odpowiedniej technologii montażu.

Innym wyzwaniem jest izolacja przeciwwilgociowa balkonu. Konstrukcja szkieletowa jest zazwyczaj dobrze izolowana, co przekłada się na wysoką efektywność energetyczną takich domów. Przy budowie balkonu, który będzie narażony na warunki atmosferyczne, należy zadbać nie tylko o odpowiednią impregnację wszystkich drewnianych elementów. Równie ważny jest prawidłowy sposób ich montażu przez producenta lub wykonawcę – kotwienie nie może osłabiać parametrów termoizolacyjnych budynku, np. poprzez powstawanie mostków cieplnych.

balkon-francuski

Sprawdź, jakie masz możliwości

Jeśli rozważasz dobudowę balkonu do istniejącego już domu szkieletowego, jako producenci rekomendujemy wybór jednego z dwóch rozwiązań.

1. Mocowanie na tzw. „mieczach” wzdłuż ściany

Metoda ta polega na montażu konstrukcji balkonowej na elementach wspierających – mieczach, mocowanych do ściany. Balkon przy takim mocowaniu wydaje się „wystawać” z fasady. To popularne rozwiązanie stosowane jest przez producentów budynków w przypadku konstrukcji, które mają niewielkie wymiary, przez co nie obciążają nadmiernie szkieletu.

2. Balkon dostawiony do ściany

W przypadku balkonów o dużych wymiarach, odstających od elewacji na więcej niż kilkadziesiąt centymetrów, zaleca się wykonanie konstrukcji niezależnej od budynku. W takim projekcie płyta opiera się na słupach stawianych na gruncie. Całość jest oczywiście kotwiona do budynku, jednak nie obciąża konstrukcji domu. Wykonanie takiej dobudowy najlepiej zlecić producentowi, znającemu tajniki technologii szkieletowej. Dzięki temu zyskasz pewność, że cała inwestycja zostanie przeprowadzona zgodnie z zasadami drewnianego budownictwa.

3. Balkon francuski

Balkon francuski to okno balkonowe mające jedynie balustradę bez połączenia z balkonem. Ten rodzaj balkonu to tanie i bezpieczne rozwiązanie. Tak zamontowany balkon zapewnia szczelność przeciwwilgociową.

DrewHouse – producent domów szkieletowych

Marzysz o wolnostojącym domku z balkonem? Skontaktuj się z nami już dziś! Jako producent domów szkieletowych, działający m.in. w Krakowie i Katowicach, ale również na obszarze innych miast Małopolski i Śląska, takich jak Żywiec czy Bielsko-Biała, pomożemy Ci spełnić marzenie. Proponujemy nowoczesne, energooszczędne i funkcjonalne rozwiązania, z których przez lata skorzystało wielu zadowolonych Klientów. Dołącz do nich już dziś i sprawdź, jak szybko możesz wprowadzić się do swojego nowego mieszkania!