Ogrodzenie działki: sprawdź najważniejsze informacje
Marzysz o własnych czterech ścianach z ogrodem? Ogrodzenie działki to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i bezpieczeństwa. Jeśli chcesz zabezpieczyć swój dom szkieletowy lub dopiero ruszasz z jego realizacją, ten poradnik jest dla Ciebie. Sprawdź, dlaczego warto ogrodzić działkę, dowiedz się, jakie są najważniejsze przepisy regulujące budowę ogrodzenia i zobacz, jakie rozwiązania rekomenduje producent domów szkieletowych.
Spis treści
- Eksperci DrewHouse podpowiadają
- Czy jest obowiązek ogrodzenia działki?
- Ogrodzenie a przepisy prawa budowlanego
- Ogrodzenie a plan miejscowy
- Zbuduj wymarzony dom szkieletowy z DrewHouse!
Eksperci DrewHouse podpowiadają
Ogrodzenie działki ma wiele zalet. Po pierwsze, zapewnia prywatność i ochronę przed intruzami. Solidny płot sprawia, że nie trzeba martwić się niechcianymi gośćmi w swoim ogrodzie. Po drugie, estetycznie wykończone opłotowanie może znacząco podnieść wartość Twojego domu szkieletowego. Po trzecie, obramowanie posesji automatycznie staje się barierą ochronną przed dzikimi zwierzętami oraz zanieczyszczeniami, szczególnie jeśli działka znajduje się np. blisko lasu.
Wybór materiału na ogrodzenie zależy od Twoich preferencji i budżetu. Producenci oferują szeroką gamę rozwiązań, z których każde ma swoje indywidualne walory. Warto dobrze się zastanowić, która opcja najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
-
Płoty drewniane często okalają domy szkieletowe. Są estetyczne i naturalne, jednak wymagają regularnej konserwacji dla zachowania trwałości.
-
Ogrodzenia metalowe, tworzone ze stali lub aluminium, łączą w sobie trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Nie wymagają konserwacji i pasują do nowoczesnej oraz klasycznej zabudowy.
-
Beton to kolejny materiał wykorzystywany przy ogradzaniu posesji. Wykonane z niego obramowanie działki będzie wyjątkowo trwałe i praktycznie bezobsługowe, zapewniając bezpieczeństwo i dużą funkcjonalność.
-
Gotowe panele ogrodzeniowe z marketu lub od producenta są łatwe w montażu i dostępne w różnych wzorach i kolorach. Są też stosunkowo niedrogie i prezentują się znacznie lepiej niż tradycyjna siatka.
-
Kolejną propozycją jest żywopłot. Nasadzenia pozwolą Ci stworzyć piękne i ekologiczne ogrodzenie domu szkieletowego, jednak na spodziewany efekt trzeba będzie poczekać kilka lat.
Czy jest obowiązek ogrodzenia działki?
Prawo budowlane nakazuje inwestorowi ogrodzić plac budowy na czas prowadzenia inwestycji, aby zabezpieczyć teren robót przed wstępem osób nieuprawnionych oraz zapewnić bezpieczeństwo. Jeśli dopiero planujesz budowę domu szkieletowego, masz więc obowiązek czasowego ogrodzenia terenu budowy.
W polskim prawie nie istnieje natomiast żaden przepis, który zmuszałby inwestora do ogrodzenia działki po zakończeniu robót budowlanych. Teoretycznie możesz więc rozebrać płot po sfinalizowaniu swojej inwestycji. Oczywiście pozostawienie tymczasowego płotu lub wybór nowego u producenta zapewnią Ci szereg wspominanych wcześniej korzyści. Tendencja do ogradzania prywatnego terenu jest również mocno zakorzeniona w polskiej kulturze, jednak w kontekście zapewnienia sobie poczucia intymności, bezpieczeństwa i porządku, nie ma w tym absolutnie niczego złego.
Ogrodzenie a przepisy prawa budowlanego
Jeśli zdecydujesz się ogrodzić swój dom szkieletowy, pamiętaj, że budowa opłotowania uregulowana jest w ustawie Prawo budowlane i tak:
-
planując budowę ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m, masz obowiązek zgłoszenia robót w starostwie powiatowym,
-
brama wjazdowa i furtka nie mogą otwierać się na zewnątrz działki,
-
ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi ani zwierząt, dlatego na wysokości mniejszej niż 1,8 m, nie wolno umieszczać tłuczonego szkła, ostrych przedmiotów ani drutu kolczastego.
Ogrodzenie a plan miejscowy
Jako producent domów szkieletowych polecamy inwestorom, by zapoznali się także z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Budowa płotu powinna być zgodna z założeniami MPZP, tak aby nie naruszała lokalnych przepisów. Ogrodzenie posesji nie może np. ograniczać widoczności ani w inny sposób utrudniać korzystania z istniejących lub projektowanych dróg, chodników oraz innych ciągów komunikacyjnych.
Zbuduj wymarzony dom szkieletowy z DrewHouse!
Marzy Ci się funkcjonalny, energooszczędny i ekologiczny budynek? Już dziś sprawdź naszą ofertę i wybierz nowoczesne domy szkieletowe, które łączą wszystkie powyższe zalety! Jako producent z wieloletnim doświadczeniem, z przyjemnością zrealizujemy Twoją inwestycję na terenie Krakowa i Katowic, ale także w Żywcu, Bielsku-Białej i okolicach. Z nami zrealizujesz swoje marzenie o własnych czterech kątach, idealnie dopasowanych do otoczenia.