Dom szkieletowy z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Drewniane budownictwo to sprawdzony sposób, by szybko zrealizować marzenie o czerech kątach, cieszyć się niskimi rachunkami i żyć w harmonii z naturą. Obecnie, by zamieszkać w domu szkieletowym, możesz skorzystać z ofert rynku wtórnego i zakupić nieruchomość z drugiej ręki. Jednak przed podjęciem decyzji musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Zobacz, jak przygotować się do takiej transakcji.
Spis treści
- Dom szkieletowy to dobry wybór!
- Profesjonalny producent domów szkieletowych
- Ocena stanu technicznego budynku
- Specyfika domu szkieletowego
- DrewHouse: działamy na Śląsku i w Małopolsce
Dom szkieletowy to dobry wybór!
Nieprzypadkowo coraz więcej osób poszukuje na rynku wtórnym ofert sprzedaży domów szkieletowych. Wynika to m.in. z energooszczędności tego rodzaju konstrukcji, które dzięki dobrej izolacji termicznej oraz możliwości zastosowania odnawialnych źródeł energii, zapewniają swoim właścicielom wysoki komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Tańsze utrzymanie to jednak nie wszystko – jako producent domów szkieletowych doskonale wiemy, że inwestorzy doceniają unikalny mikroklimat, panujący w tego typu obiektach oraz fakt, że są to budowle najbardziej przyjazne dla środowiska. Po stronie zalet trzeba zaliczyć również to, że drewniane domy pod względem funkcjonalności oraz swobody aranżacji w niczym nie ustępują tradycyjnemu budownictwu, w wielu aspektach wręcz je przewyższając.
Profesjonalny producent domów szkieletowych
Przed zakupem domu szkieletowego z rynku wtórnego warto uzyskać informacje na temat jego producenta. Szczególną uwagę zwróć na:
-
historię firmy, jej doświadczenie, staż na rynku oraz liczbę zrealizowanych inwestycji szkieletowych,
-
referencje i opinie od klientów, którzy powierzyli firmie budowę swoich domów,
-
jakość zastosowanych materiałów oraz wybór technologii użytych do realizacji budynku.
Jeśli brakuje Ci wiedzy oraz doświadczenia, szczególnie w zakresie ostatniego punktu, poproś o pomoc projektanta lub wykonawcę specjalizującego się w budownictwie szkieletowym.
Ocena stanu technicznego budynku
Wykonanie dokładnej oceny stanu wizualnego oraz technicznego to warunek obowiązkowy przy transakcjach kupna-sprzedaży każdego obiektu – nie tylko domu szkieletowego. Ekspertyza powinna obejmować m.in. ocenę konstrukcji obiektu, stanu wszystkich instalacji, wykończeń czy izolacji termicznej. Upewnij się, że właściciel posiada wszystkie niezbędne dokumenty związane z budynkiem, takie jak projekt i rysunki techniczne, pozwolenie budowlane, gwarancje producenta, dziennik budowy czy protokoły z odbiorów. Równie ważne jest sprawdzenie prawnej sytuacji budynku – warto ustalić, czy sprzedający na pewno dysponuje prawem własności, czy są jacyś współwłaściciele oraz, czy nieruchomość nie jest w żaden sposób obciążona, np. służebnością czy hipoteką.
Specyfika domu szkieletowego
Ze względu na swoją unikalną konstrukcję dom szkieletowy posiada nieco odmienną specyfikę niż budynek murowany. Jak nietrudno się domyślić, chodzi przede wszystkim o wykorzystanie drewna, które jest podstawowym materiałem wykorzystywanym przez producentów przy realizacji tego rodzaju inwestycji. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, na co zwracać szczególną uwagę podczas oględzin budynku wykonanego w technologii drewnianej.
-
Zobacz, czy drewno nie jest uszkodzone przez wilgoć, owady czy grzyby, pamiętając, że nawet drobne ubytki konstrukcji mogą prowadzić do poważnych problemów w przyszłości.
-
Sprawdź szczelność ścian oraz wydajność izolacji termicznej – dobrym sposobem będzie wykorzystanie nowoczesnych technologii, np. kamery termowizyjnej, która precyzyjnie zlokalizuje ewentualne mostki cieplne.
-
Oceń stan konstrukcji i pokrycia dachowego domu szkieletowego, sprawdzając kondycję krokwi, szczelność oraz dokładność wykonania wszystkich połączeń.
-
Upewnij się, że stolarka okienna i drzwiowa została zamocowana zgodnie z zaleceniami producenta oraz że okna i drzwi zapewniają właściwą izolację, chroniąc przed stratami ciepła i hałasem z zewnątrz.
-
Sprawdzając stan i jakość wykonania instalacji prądowej, wodnej oraz grzewczej, zwracaj uwagę na sprawność i szczelność wszystkich elementów. Pamiętaj, że przewody elektryczne powinny być prowadzone w peszlach.
DrewHouse: działamy na Śląsku i w Małopolsce
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja nieruchomość została zrealizowana z najlepszych materiałów i spełnia wszystkie standardy nowoczesnego budownictwa, postaw na DrewHouse. Jako producent domów szkieletowych, działający na Śląsku i w Małopolsce od kilkunastu lat budujemy ekologiczne, nowoczesne i energooszczędne budynki, korzystając wyłącznie z wysokiej jakości drewna oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Skontaktuj się z nami i przedstaw swoją wizję, a my pomożemy Ci zmienić ją w rzeczywistość.