Poznaj koszty budowy domu w technologii kanadyjskiej
Budowa domu kanadyjskiego w porównaniu z tradycyjnym budynkiem murowanym jest ekspresowo krótka. Jednak czas realizacji nie jest jedynym argumentem przemawiającym za wyborem tego rodzaju konstrukcji. Wielu inwestorów zwraca również uwagę na koszty budowy domów z drewna pod klucz – często również znacznie niższe niż w przypadku budynków z cegły czy pustaka. Jak więc kształtują się koszty realizacji domu w technologii szkieletowej i co w największym stopniu wpływa na ceny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Czynniki wpływające na cenę domu kanadyjskiego
Podobnie jak w przypadku tradycyjnych budynków mieszkalnych, również domy drewniane charakteryzuje duża rozbieżność cenowa. Bardzo często, obiekty o podobnej powierzchni i kubaturze znacznie różnią się, jeśli chodzi o koszty budowy. Na cenę wpływają m.in.:
- projekt architektoniczny budynku,
- wybrane rozwiązania i materiały budowlane,
- koszty robocizny i materiału w różnych regionach kraju,
- wybór systemu grzewczego wraz ze źródłem ciepła,
- zakres i rodzaj prac wykończeniowych.
Projekt architektoniczny
Pierwszym kosztem związanym z budową domu szkieletowego pod klucz będzie zwykle sporządzenie dokumentacji, obejmującej zarówno sam projekt budowlany, jak i wszelkie niezbędne kosztorysy, przedmiary robót, czy dokumenty potrzebne do uzyskania odpowiednich decyzji i pozwoleń. To, ile zapłacisz za wykonanie planu budynku, zależy m.in. od jego wymiarów i kubatury, a także od liczby pomieszczeń, przyjętych rozwiązań architektonicznych oraz ewentualnych zmian w projekcie, wynikających z dostosowania go do warunków panujących na Twojej działce. Proste konstrukcje będą oczywiście najtańsze, za dodatkowe rozwiązania trzeba będzie zapłacić więcej. Poszczególne elementy projektu, takie jak:
- długość i szerokość budynku,
- liczba kondygnacji,
- nachylenie połaci dachu oraz rodzaj jego konstrukcji,
- liczba drzwi, powierchnia okien (duże przeszklenia),
- rodzaj i sposób budowy poszczególnych instalacji,
również będą miały wpływ na ostateczny koszt budowy domu kanadyjskiego. Ceny za wykonanie dokumentacji projektowej dla tego rodzaju konstrukcji kształtują się na poziomie kilku tysięcy złotych.
Technologia budowlana i zastosowane materiały
To, ile dom drewniany pod klucz będzie kosztował w rzeczywistości, zależy w ogromnej mierze od przyjętej technologii i zastosowanych materiałów. Systemy szkieletowe co do zasady mają opinię budżetowych, jednak warto zwrócić uwagę na duże różnice w technologii budowy. Planując koszty realizacji, powinieneś uwzględnić rodzaj zastosowanych materiałów termoizolacyjnych a także wielkość stolarki (duże przeszklenia).
Bardzo ważnym aspektem jest wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji oraz ogrzewania w domu kanadyjskim. Wielu inwestorów chce, by dom spełniał standardy energooszczędności, a nawet pasywności, co wiąże się z dodatkowymi inwestycjami, m.in. w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czy zastosowaniem lepszej jakości materiałów termoizolacyjnych. Jednak patrząc na taką budowę długoterminowo, zastosowanie rozwiązań z tzw. wyższej półki, w dłuższej perspektywie pozwoli zyskać, biorąc pod uwagę niższe koszty związane z eksploatacją, ogrzewaniem oraz utrzymaniem budynku.
Prace wykończeniowe
Kwota, którą za kanadyjski dom szkieletowy zaproponuje producent, zależy również od tego, jakie materiały zostaną użyte do wykończenia wnętrza oraz prac elewacyjnych. Wybór tynków, farb, okładzin czy materiałów posadzkowych jest obecnie bardzo szeroki, co pozwala dopasować aranżację budynku do indywidualnych preferencji inwestora. Jednocześnie, w domach szkieletowych można bez obaw stosować większość materiałów dedykowanych budynkom murowanym, co daje ich właścicielom dowolność w zakresie wystroju i wykończeń.
Czy wiesz już, jak zaplanować budowę swojego domu?
Jak widzisz, na łączny koszt budowy domu szkieletowego w największym stopniu wpływają projekt, przyjęte rozwiązania konstrukcyjne i sposób realizacji oraz wykończenie. Jeśli szukasz wykonawcy, który zaproponuje Ci kompleksową realizację domu z drewna na terenie Małopolski, skontaktuj się z nami już dziś. DrewHouse to gwarancja przystępnej, indywidualnie negocjowalnej ceny oraz terminowości i najwyższej jakości prac. Jako producent domów szkieletowych pod klucz z wieloletnim doświadczeniem, przeprowadzimy Cię przez cały proces budowy, zapewniając wsparcie na każdym etapie inwestycji.