10 najważniejszych rzeczy, o które musisz zadbać, by postawić wytrzymały dom szkieletowy – cz.2
Popularność budowli szkieletowych w Polsce rośnie z roku na rok. Inwestorzy doceniają liczne zalety takiego budownictwa m.in. energooszczędność, możliwość zastosowania ekologicznych rozwiązań czy szybki czas budowy, połączony z niższym kosztem niż w przypadku tradycyjnych metod. Aby jednak postawić solidny dom w technologii szkieletowej, trzeba zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Zapraszamy na drugą część poradnika poświęconego temu, jak budować energooszczędne domy kanadyjskie.
Spis treści
- Przeczytaj pierwszą część artykułu!
- Kolejne zasady, o których należy pamiętać
- 6. Zadbaj o stolarkę okienną
- 7. Odpowiedni sposób wykonania instalacji elektrycznej
- 8. Izolacja akustyczna
- 9. Wentylacja domu i jego ogrzewanie
- 10. Jakość wykonania domu kanadyjskiego
- DrewHouse – domy szkieletowe na miarę XXI wieku
Przeczytaj pierwszą część artykułu!
Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z pierwszą częścią naszego obszernego zbioru porad, znajdziesz ją tutaj. Dowiesz się z niej m.in. tego, jak wybrać projekt domu szkieletowego, jakie materiały wybierać i w jaki sposób wykonać szczelną izolację termiczną budynku z drewna. Jeśli planujesz realizację takiej inwestycji, praktyczne porady naszych ekspertów z pewnością ułatwią Ci zadanie.
Kolejne zasady, o których należy pamiętać
Jeśli pierwszy etap lektury masz już za sobą, czas skupić się na kolejnych aspektach budowy domu szkieletowego. W tym artykule podpowiadamy:
-
jaką stolarkę okienną wybrać do domu w technologii szkieletowej,
-
na co zwracać uwagę przy prowadzeniu instalacji elektrycznej,
-
jak zadbać o komfort akustyczny,
-
które rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji sprawdzą się w budownictwie szkieletowym,
-
dlaczego jakość wykonania domu kanadyjskiego ma tak istotne znaczenie.
6. Zadbaj o stolarkę okienną
Popularne „kanadyjczyki” to budynki, w których najlepiej sprawdzają się okna z PVC a rzadziej ze względu na koszty jest stosowana stolarka drewniana, czy aluminiowa.
7. Odpowiedni sposób wykonania instalacji elektrycznej
Specyfika budynków z drewna wymaga zachowania szczególnej staranności przy projektowaniu oraz budowie instalacji prądowej. Uwagę należy zwrócić m.in. na takie elementy jak:
-
dobór odpowiedniego przekroju wszystkich przewodów,
-
wydzielenie gniazd oraz włączników dla odbiorników o większej mocy,
-
oddzielenie elementów przewodzących prąd od konstrukcji budynku za pomocą specjalnych materiałów izolacyjnych.
Przy budowie instalacji elektrycznej należy przestrzegać zasad Polskiej Normy PN-IEC 60364-5-51.
8. Izolacja akustyczna
Jedną z kwestii, które wymagają szczególnego potraktowania, jest także odpowiednia izolacja stropu w domu szkieletowym. Właściwe wyciszenie pozwoli wyeliminować problem hałasu powodowanego chodzeniem po górnej kondygnacji budynku, sprzątaniem lub wykonywaniem innych, uciążliwych prac. Nasza firma stosuje między innymi na belki stropowe maty akustyczne. Płyty montujemy za pomocą wkrętów, nie gwoździ. Przestrzeń między belkami stropowymi szczelnie wypełniamy wełną akustyczną.
9. Wentylacja domu i jego ogrzewanie
Współczesne, energooszczędne domy szkieletowe o wysokiej izolacji cieplnej obowiązkowo muszą posiadać systemy rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jeśli chodzi o technologie grzewcze, w tego rodzaju obiektach warto postawić na ekologiczne ogrzewanie, inwestując w pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne, ale sprawdzi się również tradycyjne CO, kocioł na pellet, kocioł na gaz czy ogrzewanie nadmuchowe.
10. Jakość wykonania domu kanadyjskiego
Na koniec coś, co wydaje się oczywiste, jednak w przypadku drewnianego budownictwa nabiera szczególnego znaczenia – jakość wykonania. Należy zaznaczyć, że technologia szkieletowa nie wybacza błędów, a wszelkie niedokładności, zaniedbania czy fuszerki prędzej, czy później dadzą o sobie znać. Prawidłowo wykonane i właściwie zaizolowane domy szkieletowe pod względem wytrzymałości, komfortu i funkcjonalności w żadnym stopniu nie ustępują obiektom realizowanym z tradycyjnych materiałów, pozwalając mieszkać naprawdę blisko natury.
DrewHouse – domy szkieletowe na miarę XXI wieku
Mimo iż technologia szkieletowa w naszym kraju staje się coraz popularniejsza, liczba wykonawców, którzy zagwarantują profesjonalne wykonanie inwestycji od projektu do realizacji, w dalszym ciągu nie powala. DrewHouse to gwarancja niezawodności, doboru najlepszych materiałów oraz najnowocześniejszych rozwiązań w służbie nowoczesnemu, ekologicznemu budownictwu. Sprawdź nasze dotychczasowe realizacje i powierz budowę energooszczędnego domu szkieletowego w Krakowie lub okolicach ekspertom z kilkunastoletnim doświadczeniem. Skontaktuj z nami i zlać wycenę swojej inwestycji już teraz.