Inwestycja w domy pasywne na wynajem. Czy to się opłaca?

Coraz więcej osób zastanawia się, jak bezpiecznie ulokować własne pieniądze, jednocześnie dając sobie możliwość osiągania stałych, dodatkowych przychodów. Jedną z opcji, które tradycyjnie cieszą się popularnością, jest inwestowanie w nieruchomości. Jego coraz chętniej wybieraną odmianą jest z kolei lokowanie kapitału w domy pasywne na wynajem lub na sprzedaż. Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na takie przedsięwzięcie? Chcesz wiedzieć, czym budownictwo pasywne wyróżnia się na tle tradycyjnych budynków? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!


Domy pasywne zyskują na popularności

Nikt z nas nie lubi płacić wysokich rachunków za ogrzewanie, energię elektryczną, gaz, prąd czy ciepłą wodę. Nie może więc dziwić popularność tej najwyższej formy energooszczędnego budownictwa, która w ostatnich latach również w naszym kraju staje się coraz bardziej powszechne. Budynki pasywne – w tym także nowoczesne domy szkieletowe – to obiekty, których zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza 15 kWh/m2 w skali roku. W tego rodzaju budynkach całkowicie rezygnuje się z urządzeń produkujących energię ze spalania paliw. Zastępują je nowoczesne technologie jak pompy ciepła, rekuperatory czy panele fotowoltaiczne, a więc systemy wykorzystujące energię pierwotną oraz pozyskiwaną z odnawialnych źródeł.

Najważniejsze zalety domy pasywnego

Podstawową przewagą domów pasywnych nad tradycyjnym budownictwem jest całkowity brak konieczności produkowania energii cieplnej. Obiekt tego rodzaju wykorzystuje energię pierwotną, a więc jego eksploatacja jest stosunkowo tania i w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego.

Inne, istotne zalety budownictwa pasywnego to m.in.:

  • całkowite uniezależnienie od infrastruktury energetycznej i rosnących cen energii,

  • zmniejszenie rachunków za energię nawet o 90% w stosunku do tradycyjnego domu,

  • wysoka zdolność akumulowania ciepła,

  • bardzo dobra szczelność oraz izolacja cieplna budynku,

  • możliwość wykonania pasywnego domu w technologii szkieletowej,

  • wysoki komfort życia, korzystny mikroklimat i czyste powietrze,

  • nowoczesność i brak ryzyka spadku wartości w czasie.

Inwestycja w domy pasywne na wynajem – dobry pomysł na biznes

W obliczu tak wielu zalet, jakimi odznaczają się budynki pasywne, nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się na ich budowę. Co więcej, taka inwestycja świetnie sprawdza się także jako pomysł na biznes. Na zachodzie Europy od wielu lat na szeroką skalę buduje się domy pasywne na wynajem lub na sprzedaż. 

W Polsce trend zarabiania na inwestycjach w zero energetyczne budownictwo jest zjawiskiem nowym, jednak z roku na rok przyciągającym, coraz większe grono inwestorów. W obliczu rosnących cen paliw i energii, chętnych do płacenia niskich rachunków za eksploatację z pewnością nie zabraknie, dlatego inwestorzy nie muszą obawiać się o popyt na tego rodzaju inwestycje.

Drugim argumentem, który przemawia za ulokowaniem pieniędzy w dom pasywny na wynajem w Małopolsce lub dowolnej, innej części kraju, jest nowoczesność takiej inwestycji. Praktyka pokazuje, że podczas gdy budynki realizowane konwencjonalnymi metodami tracą na cenie z upływem lat, budynki pasywne – także te szkieletowe – nie tylko zachowują swoją wartość, ale wręcz ją zwiększają. Warto więc mieć na uwadze fakt, że budowany obecnie dom nawet za kilkanaście lat nadal będzie obiektem niezwykle nowoczesnym.

domy-pasywne-na-wynajem

Budowa domu pasywnego w rękach profesjonalistów

Oczywiście, podobnie jak w przypadku tradycyjnego budownictwa, również inwestycje pasywne, by należycie spełniały swoje funkcje, muszą zostać odpowiednio zaprojektowane oraz zrealizowane. Dlatego tak ważne jest zlecenie budowy specjalistom z wieloletnim doświadczeniem. Decydując się na dom pasywny w systemie szkieletowym, należy szczególną uwagę zwrócić na kompetencje wykonawcy, jego doświadczenie oraz zrealizowane dotychczas projekty. W odróżnieniu od tradycyjnego budownictwa technologia drewniana nie wybacza błędów, dlatego realizację takiego obiektu należy koniecznie powierzyć ekspertom.

Dom pasywny na wynajem od DrewHouse

Chcesz bezpieczne ulokować swój kapitał i zarabiać na wynajmie? Skontaktuj się z nami i zleć budowę w technologii kanadyjskiej profesjonalistom z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. Jako producent domów szkieletowych w Małopolsce i okolicach, zaprojektujemy, zbudujemy oraz wykończymy dla Ciebie pasywny budynek, wyposażając go we wszystkie niezbędne rozwiązania i najnowocześniejsze technologie. Skorzystaj z naszej oferty już dziś!