Powrót do tradycji. Rosnąca popularność domów z drewna
Choć w Polsce nadal króluje tradycyjne budownictwo, gołym okiem widać, że domy kanadyjskie z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. W obliczu tak ogromnej liczby zalet technologii szkieletowej rosnący popyt na ekonomiczne i energooszczędne budowle z naturalnych materiałów nie powinien dziwić. Poznaj największe zalety drewnianych konstrukcji i przekonaj się, dlaczego pod pewnymi względami dom kanadyjski może stanowić znacznie korzystniejszą alternatywę dla obiektu murowanego.
Spis treści
- Drewniany dom - powrót do trendu sprzed lat
- Dom z drewna to nie tylko wygląd
- Solidna drewniana konstrukcja, czyli jakość na lata
- Bezpieczeństwo i ekologia
- Wybierz sprawdzony dom kanadyjski od DrewHouse
Drewniany dom - powrót do trendu sprzed lat
Technologiczna transformacja Polski „drewnianej” w „murowaną” dokonywała się przez całe dziesięciolecia. Domy, początkowo wznoszone z kamienia i cegły, a następnie także z pustaków oraz „wielkiej płyty” to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów polskiej architektury. Trudno jednak nie zauważyć, że od co najmniej kilku lat nad Wisłą wzrasta zainteresowanie powrotem do konstrukcji drewnianych. Sprzyja temu wiele czynników, spośród których te najważniejsze, to m.in.:
-
nowoczesna technologia budowy domów drewnianych,
-
kilkukrotnie szybszy czas realizacji niż w przypadku tradycyjnej budowy,
-
możliwość zastosowania nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań,
-
unikalny mikroklimat gwarantowany przez drewno,
-
bezpieczeństwo przeciwpożarowe,
-
swoboda wykończenia domu szkieletowego wewnątrz i na zewnątrz,
-
możliwość mieszkania w ekologicznym, przyjaznym dla otoczenia budynku.
Dom z drewna to nie tylko wygląd
Prawdą jest, że domy szkieletowe urzekają swoim niepowtarzalnym wyglądem. W zależności od własnych upodobań możesz pozostawić naturalną elewację z drewna lub wykonać tradycyjną fasadę jak na budynku murowanym. Jednak nie tylko wygląd obiektów szkieletowych czyni je tak popularnym wyborem inwestorów.
Równie ważny jest charakterystyczny mikroklimat, który sprawia, że w drewnianym lokum mieszka się komfortowo i przyjemnie. Wysoka zdolność do samoregulacji wilgotności powietrza zapewnia naturalną wentylację ścian, dzięki której komfort mieszkania w domu szkieletowym jest nieporównywalnie wyższy z warunkami panującymi w obiektach z cegły czy betonu.
Solidna drewniana konstrukcja, czyli jakość na lata
Rozwój technologii pozwolił również wyeliminować problem słabej trwałości kanadyjskich konstrukcji. Obecnie szkieletowe domki to obiekty na lata, które doskonale sprawdzą się jako obiekty dla przyszłych pokoleń. Odpowiednie metody suszenia i obróbki, a także łączenia drewna gwarantują wysoką trwałość ścian, stropów, konstrukcji dachu czy połączeń poszczególnych elementów. W zestawieniu z odpowiednią paroizolacją oraz wysokiej jakości dociepleniem pozwoliło to znacznie ponieść trwałość domków szkieletowych, a także wydłużyć ich żywotność. Czyni je to zdecydowanie konkurencyjnymi względem obiektów murowanych.
Bezpieczeństwo i ekologia
Do budowy domów w tej technologii używa się drewna czterostronnie struganego, co gwarantuje wysoki stopień ochrony przeciwpożarowej. Instalacje elektryczne w tego typu obiektach wykonuje się zgodnie z odpowiednim wytycznymi, przez co prowadzenie przewodów w drewnianych przegrodach również nie stanowi żadnego zagrożenia. Solidna konstrukcja i nowoczesne rozwiązania czynią dom kanadyjski równie bezpiecznym, co jego rozmaite, murowane odpowiedniki.
Kolejnym argumentem, przemawiającym za budownictwem szkieletowym jest ekologia. Drewno to najbardziej naturalny i przyjazny środowisku materiał budowlany – chyba nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Wybierając dom w technologii kanadyjskiej, możesz mieszkać nie tylko ekologicznie, ale również energooszczędnie. Tego typu obiekty świetnie współpracują ze źródłami energii odnawialnej, takimi jak:
-
instalacje fotowoltaiczne,
-
pompy ciepła,
-
ogrzewanie na podczerwień,
-
wentylacja z odzyskiem ciepła,
oraz wieloma innymi systemami, które pozwalają obniżyć wydatki na energię w budynku o drewnianej konstrukcji.
Wybierz sprawdzony dom kanadyjski od DrewHouse
Dobrze zaprojektowany i starannie zaizolowany drewniany dom może nawet spełnić restrykcyjne normy dla budownictwa pasywnego. W tej kwestii wiele zależy jednak od wykonawcy – warto współpracować wyłącznie z profesjonalistami, ponieważ technologia szkieletowa nie wybacza błędów. W DrewHouse od lat specjalizujemy się w budowie obiektów kanadyjskich na Śląsku oraz w pozostałych częściach kraju. Skontaktuj się z nami i spełnij swoje marzenie o ekologicznym, energooszczędnym domu z drewna!