Dom piętrowy czy dom parterowy?
Budowa domów w technologii szkieletowej staje się coraz popularniejsza również w naszym kraju. Inwestorzy doceniają niewątpliwe zalety systemu kadyksyjskiego, takie jak krótki czas realizacji, niższe koszty utrzymania obiektu czy ekologiczna, funkcjonalna konstrukcja. Jednak decydując się na wzniesienie domu z drewna, podobnie jak przy budowie tradycyjnymi metodami, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy lepszy będzie budynek parterowy, czy piętrowy. Sprawdź nasze podpowiedzi i poznaj zalety oraz wady obu rozwiązań!
Spis treści
- Różnorodne potrzeby, wymagają różnorodnych rozwiązań
- Dom kanadyjski piętrowy czy parterowy – który wybrać?
- Zalety i wady drewnianego domu piętrowego
- Zalety i wady domu parterowego budowanego w technologii kanadyjskiej
- Dopasuj projekt do potrzeb swoich i najbliższych!
Różnorodne potrzeby, wymagają różnorodnych rozwiązań
To, czy w danym przypadku lepszym wyborem okaże się piętrowy dom w technologii kanadyjskiej, czy budynek parterowy, zależy w dużej mierze od aktualnych, ale także przyszłych potrzeb życiowych jego mieszkańców. Już na etapie projektowania obiektu musisz uwzględnić takie czynniki jak:
-
liczba osób zamieszkujących budynek,
-
ich wiek i kondycja fizyczna,
-
sytuacja materialna i koszty budowy domu w obu wariantach.
Z całą pewnością, osobom starszym oraz zmagającym się z ograniczeniami ruchowymi, znacznie wygodniej będzie korzystać z konstrukcji parterowych, gdzie wszystkie pomieszczenia dostępne są na tym samym poziomie. W przypadku rodziny wielodzietnej znacznie lepszym rozwiązanie będzie dom piętrowy lub obiekt z poddaszem mieszkalnym. Jeśli rodzina ma charakter wielopokoleniowy, warto zadbać o to, by osoby starsze nie musiały poruszać się po schodach.
Dom kanadyjski piętrowy czy parterowy – który wybrać?
O tym, czy zamierzasz wybudować jednokondygnacyjny dom w technologii szkieletowej, czy budynek piętrowy, warto pomyśleć już na etapie zakupu działki. Pamiętaj, że dom parterowy charakteryzuje się zwykle większą powierzchnią zabudowy, co na niewielkiej działce może oznaczać brak miejsca na ogród, wypoczynek czy komunikację. Z kolei domki kanadyjskie szkieletowe z poddaszem lub piętrowe charakteryzują się zwykle bardziej kompaktową bryłą, dzięki czemu zagospodarowanie niewielkiego gruntu staje się łatwiejsze.
Zalety i wady drewnianego domu piętrowego
Piętrowe (z poddaszem użytkowym) domy technologii szkieletowej dają znacznie więcej możliwości adaptacji wnętrz niż budynki parterowe. W takich budowlach łatwiej oddzielić strefę dzienną (najczęściej umieszczoną na dole) od pomieszczeń przeznaczonych do spania, pracy itp.
Co ciekawe, piętrowe projekty realizowane poprzez system kanadyjski mogą być znacznie bardziej ekonomiczne i tańsze w utrzymaniu od obiektów parterowych. Wszystko ze względu na mniejszą powierzchnię dachu i fundamentów, jak również ścian, przez które odpowiednio zaizolowany obiekt piętrowy traci mniejsze ilości ciepła. Co więcej, w budynku wielokondygnacyjnym, unoszące się ku górze ciepło pozwala efektywnie dogrzewać pomieszczenia usytuowane na wyższych piętrach.
Budując dom piętrowy (z poddaszem użytkowym) w technologii kanadyjskiej należą wspomniane już wcześniej opisane niedogodności i utrudnienia komunikacyjne dla osób starszych, z niepełnosprawnościami.
Zalety i wady domu parterowego budowanego w technologii kanadyjskiej
Inwestycja w obiekt parterowy to komfort dla osób, które mają problemy z wchodzeniem po schodach. Dostępność pomieszczeń w budynkach parterowych również jest lepsza niż w przypadku mieszkań mieszących się na wielu kondygnacjach. Taki domek znacznie łatwiej połączyć z ogrodem, np. przez dobudowanie tarasu.
Niestety, takie domy również mają swoje ograniczenia. Do najważniejszych należą:
-
konieczność wyboru większej działki,
-
trudniejsze rozdzielenie strefy dziennej i sypialnianej,
-
problemy z dopasowaniem metrażu do zmieniających się potrzeb rodziny.
Dopasuj projekt do potrzeb swoich i najbliższych!
Coraz popularniejszy w naszym kraju system kanadyjski umożliwia budowę zarówno domków parterowych, jak i obiektów o konstrukcji piętrowej, (z poddaszem użytkowym). Niezależnie od wybranego projektu, jego realizację zleć ekspertom – dzięki temu zyskasz pewność, że Twój drewniany dom szkieletowy powstaje zgodnie ze sztuką. W DrewHouse od lat specjalizujemy się w budowie konstrukcji z drewna, oferując swoje usługi mieszkańcom Małopolski oraz Śląska. Z przyjemnością spełnimy również Twoje marzenie o funkcjonalnym, ekonomicznym i przyjaznym dla środowiska drewnianym domu!