Trzy najpopularniejsze mity dotyczące domów kanadyjskich. Sprawdź!

Cieszące się w Polsce coraz większą popularnością drewniane domy szkieletowe to znakomita alternatywa dla murowanych budynków. Buduje się je szybciej, a sama inwestycja, jak również późniejsza eksploatacja mogą być znacznie tańsze. Dom kanadyjski to jednocześnie ekologiczna i energooszczędna konstrukcja, która pod względem parametrów wytrzymałościowych i komfortu użytkowania nie ustępuje obiektom realizowanym tradycyjnymi metodami. Mimo to, wokół tego rodzaju budownictwa narosło nad Wisłą wiele szkodliwych mitów. Wyjaśniamy, z czego się biorą i obalamy najpopularniejsze z nich!

Skąd biorą się mity dotyczące budowy domów szkieletowych?

Przeświadczenie, że wyłącznie dom wzniesiony z cegieł, pustaków lub betonowych prefabrykatów jest w Polsce gwarancją solidności i bezpieczeństwa, ma wielowiekową tradycję. I chociaż w różnych rejonach kraju spotkać można budynki wznoszone w technologii szkieletowej, które doskonale zniosły próbę czasu, daleko nam do Amerykanów, Kanadyjczyków, czy choćby mieszkańców Skandynawii, którzy na potęgę budują domy szkieletowe z drewna. Wiele osób błędnie sądzi, że:

  • dom w technologii kanadyjskiej nie jest tak trwały, jak murowany,

  • konstrukcje szkieletowe są bardziej narażone na pleśń,

  • polskie firmy nie potrafią budować tego typu budynków.

Te oraz inne mity dotyczące tego rodzaju obiektów to często pokłosie nierzetelnych i nieprofesjonalnych firm, które – chcąc zarobić na rosnącej popularności technologii kanadyjskiej – przez lata budowały domy z materiałów niskiej jakości. Za realizację domków z drewna często zabierały się również osoby, które do tej pory nie miały żadnego doświadczenia w budownictwie szkieletowym. Wszystko to sprawia, że przez lata w naszym kraju zrodziło się wiele nieprawdziwych opinii, które eksperci od budowy domów drewnianych starają się obalać, realizując powierzone im projekty zgodnie ze sztuką.

Mit I: dom murowany jest trwalszy niż budowany w technologii kanadyjskiej

Jednym z najczęściej rozpowszechnianych stwierdzeń jest to dotyczące rzekomej niskiej trwałości domów szkieletowych z drewna. Obawy te są całkowicie nieuzasadnione, pod warunkiem, że dom kanadyjski zostanie rozsądnie zaprojektowany, zrealizowany z odpowiednich materiałów oraz wyposażony we wszystkie niezbędne technologie. Prawidłowo dobrane drewno, precyzja wykonanych połączeń konstrukcyjnych, a także dobra izolacja całej konstrukcji sprawiają, że drewniane domy szkieletowe mogą być z powodzeniem eksploatowane równie długo, co budynki murowane.

Mit II: w domu szkieletowym łatwiej o pleśń

Nie ma żadnych powodów, by sądzić, że odpowiednio wysuszone drewno będzie bardziej podatne na wilgoć, a w konsekwencji na rozwój grzybów czy pleśni. Problem ten często towarzyszy również technologii murowanej. Jego rozwiązaniem jest odpowiednia izolacja fundamentów oraz konstrukcji budynku. Domy kanadyjskie z drewna, ze względu na stosowane rozwiązania materiałowe, są z natury lepiej docieplone oraz skuteczniej wentylowane, co w praktyce eliminuje problem wilgoci.

dom kanadyjski

Mit III: w Polsce nie ma fachowców, którzy stworzą solidny dom kanadyjski

Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy technologia szkieletowa dopiero raczkowała w naszym kraju, nie brakowało mało rzetelnych firm, które licząc na szybki i łatwy zarobek, brały się za budowę domów szkieletowych bez odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. To już przeszłość. Obecnie, rynek budownictwa kanadyjskiego w naszym kraju jest na tyle sprofesjonalizowany, że nie trzeba obawiać się niekompetentnych i nieznających się na swojej robocie wykonawców. Czołowe firmy z branży, takie jak DrewHouse, to przedsiębiorstwa specjalizujące się wyłącznie w budownictwie szkieletowym, mające w swoim dorobku setki udanych realizacji.

Warto weryfikować informacje

Inwestycji w drewniany dom kanadyjski jako alternatywy dla budynku murowanego, z pewnością nie warto uzależniać od stereotypów i niemających wiele wspólnego z prawdą opinii. Doświadczony wykonawca jest gwarantem solidnie przeprowadzonej budowy, która posłuży Tobie oraz Twojej rodzinie przez całe dziesięciolecia. DrewHouse specjalizuje się w budowie domów z drewna w systemie od projektu do realizacji. Naszą domeną są domy kanadyjskie w Małopolsce i na Śląsku, jednak budujemy również w wielu innych regionach kraju. Już dziś sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami, pomożemy Ci spełnić marzenie o ekologicznym, energooszczędnym drewnianym domu!