Jaki jest koszt budowy domu szkieletowego?
Spis treści
Wśród wielu zalet domów w technologii szkieletowej najczęściej wymienia się krótki czas budowy oraz jej niższe, w stosunku do budownictwa murowanego, koszty. Trudno się z tym nie zgodzić – rozsądnie zaprojektowany obiekt z drewna może być nawet o kilkadziesiąt procent tańszy niż budynek o podobnej powierzchni i standardzie, wzniesiony metodami tradycyjnymi. Co wpływa na cenę budownictwa z drewna i dlaczego obiekty szkieletowe są tańsze niż murowane?
Budowa domu kanadyjskiego to tańsze rozwiązanie
Niższy koszt budowy domu w technologii szkieletowej jest faktem – decydują o tym dwa podstawowe czynniki. Pierwszym z nich jest oczywiście cena samego materiału budowlanego. Podstawowym budulcem projektów kanadyjskich jest oczywiście drewno, znacznie tańsze od pustaków, cegieł, zapraw murarskich oraz wszystkich pozostałych materiałów budowlanych, niezbędnych do postawienia konstrukcji tradycyjnej.
Drugim czynnikiem warunkującym niższe koszty technologii szkieletowej jest fakt, iż nie wymaga ona tak wielu prac na placu budowy. Praktycznie nie wykonuje się robót „mokrych”, poza fundamentami. Gotowe elementy konstrukcyjne domu mogą zostać dostarczone na miejsce i połączone w solidną, trwałą konstrukcję. Jak nietrudno się domyślić, domy szkieletowe powstają znacznie szybciej niż murowane, a krótszy czas realizacji to kolejna szansa na obniżenie wydatków.
Warto również dodać, że odpowiednio zaizolowany, wyposażony w nowoczesne technologie i bazujący na odnawialnych źródłach energii dom o konstrukcji szkieletowej będzie również energooszczędny. To z kolei przełoży się na niższe koszty jego użytkowania w przyszłości.
Co wpływa na koszt domu w technologii szkieletowej? Sprawdzamy!
Chcąc dowiedzieć się, jakie konkretnie oszczędności może zapewnić budowa domu z drewna, warto poznać podstawowe czynniki, które wpływają na cenę jego wykonania. Należą do nich m.in.:
-
projekt domu kanadyjskiego – gotowe plany budowy, adaptowane do warunków określonych na danej działce są zazwyczaj tańsze od projektów tworzonych na indywidualne zamówienie. Cena zależy również od tego, czy dokumentacja dotyczy budynku parterowego, czy obiektu z poddaszem,
-
standard wykonania budynku – w tym przypadku wykonawcy najczęściej podają łączną cenę za metr kwadratowy. Najtańsze będzie oczywiście wykonanie samej konstrukcji. Wyższe stawki za 1 m2 dotyczą inwestycji w stanie zamkniętym oraz deweloperskim. Najdroższe natomiast będą budowle szkieletowe pod klucz, gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Cena ich wykonania może wynosić kilka tysięcy zł brutto za metr kwadratowy.
Powierzchnia domu szkieletowego, a koszt budowy
Czynnikiem warunkującym cenę jest również powierzchnia budynku – wraz z rosnącym metrażem, liczbą pomieszczeń oraz kondygnacji, rosną także koszty budowy domku w technologii szkieletowej. Planując taką inwestycję, warto więc uwzględnić zarówno aktualne, jak i przyszłe potrzeby, aby obiekt nie okazał się ani zbyt przestronny, ani za ciasny.
Nieprzypadkowo największą popularnością cieszą się gotowe domy szkieletowe o powierzchni w graniach 100 m2. Taki metraż w pełni zaspokoi potrzeby życiowe średniej wielkości rodziny, będzie też wystarczający dla singla lub pary.
Sposoby na obniżenie ceny wykonania domu kanadyjskiego
Praktyka pokazuje, że proste projekty domów szkieletowych, oparte na rzucie kwadratu lub prostokąta, o powierzchni do 100 m2 i z dwuspadową konstrukcją dachu, generują najwięcej oszczędności po stronie inwestora. Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów będzie montaż na dachu blachodachówki, wykonanie elewacji w jednym kolorze tynku, czy wykonanie okien w standardowej wielkości. Firma, której domeną jest budowa domów w technologii szkieletowej, może zapewnić bardzo konkurencyjne warunki cenowe. Warto wziąć pod uwagę zwłaszcza tę, która posiada w swoim portfolio wiele realizacji. Zespół DrewHouse wykonał już ponad 160 budynków.
Z DrewHouse zbudujesz niedrogo, ale solidnie!
Szukasz sprawdzonego, niedrogiego wykonawcy domów szkieletowych w Małopolsce lub na Śląsku? Wybierz DrewHouse i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, sporządzając dedykowaną wycenę. Powierzając nam budowę swojego domu z drewna, nie musisz obawiać się o ukryte koszty, ani dodatkowe opłaty. Jako doświadczony wykonawca, od podszewki znający technologię szkieletową, gwarantujemy solidne wykonanie oraz konkurencyjne ceny. Skontaktuj się z nami i wybierz ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb!