Planujesz postawić dom drewniany? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią działkę!
Marzenie o własnych czterech ścianach możesz spełnić, decydując się – jak tysiące inwestorów – na drewniany dom szkieletowy. Jego realizacja trwa znacznie krócej niż budowa tradycyjnego budynku murowanego. Za inwestycją przemawiają również niskie koszty budowy i utrzymania obiektu. Jednak warunkiem korzystania z pełni wygód, jakie zapewniają domy z drewna, jest ich odpowiednie usytuowanie. Podpowiadamy, jak wybrać działkę pod dom kanadyjski w Małopolsce!
Sprawdź, czy wybrałeś odpowiednie miejsce na dom
Błędy przy wyborze działki budowanej będą mścić się na inwestorze nie tylko w trakcie budowy, ale także całego późniejszego okresu użytkowania budynku. Nie piszemy tego, aby Cię wystraszyć – wiemy, że z pewnością chcesz postawić swój dom na stabilnym gruncie i w odpowiedniej lokalizacji. Jak zyskać taką pewność przed zakupem interesującej Cię działki?
Pierwszym krokiem będzie zapoznanie się z wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla okolicy, w której znajduje się teren pod potencjalną budowę domu szkieletowego z drewna. MPZP dostępny jest na stronach internetowych gminy lub w wersji papierowej w urzędzie. Dowiesz się z niego m.in.:
- czy na interesującej Cię działce w ogóle można wybudować budynek mieszkalny,
- jaką charakterystykę mogą mieć obiekty usytuowane na danym obszarze,
- czy w okolicy znajdują się tereny przeznaczone np. pod uciążliwą zabudowę przemysłową,
- jaka jest przyjęta linia zabudowy dla danego obszaru.
Jeśli plan miejscowy nie został sporządzony, konieczne będzie złożenie w urzędzie gminy wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Na jej wydanie samorząd ma 60 dni.
Wymiary, kształt i orientacja działki
Interesujący Cię grunt, zgodnie z miejscowym planem lub decyzją o warunkach zabudowy, nadaje się pod zabudowę drewnianym domem szkieletowym? To świetnie! Pamiętaj, by zdecydować się na zakup działki o powierzchni nie mniejszej niż 450 m2, a jeśli marzy Ci się dom z ogrodem – 700 m2. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której powierzchnia zabudowy przekroczy 50% całej powierzchni gruntu.
Za optymalny uznaje się kształt działki zbliżony do kwadratu. Taki grunt najłatwiej zaaranżować i dostosować do niego założenia projektowe. Ważna jest również lokalizacja wjazdu – najlepiej, jeśli będzie on usytuowany od północy lub od wschodu, co znacznie ułatwi późniejszy rozkład pomieszczeń wewnątrz domu. Czy należy obawiać się działek o kształcie i usytuowaniu odbiegającym od ideału? Z pewnością nie – ich aranżacja może być wyzwaniem, ale rekompensatą zazwyczaj jest niższy koszt zakupu.
Dojazd i przyłączenie mediów
Idealnie, jeżeli działka posiada wjazd z drogi oraz przyłącza elektryczne, wodne czy kanalizacyjne. Jeśli jednak ich nie ma, konieczne będzie podłączenie mediów, po wcześniejszym uzgodnieniu niezbędnych warunków z zarządcami sieci. Zdarza się, że w pobliżu brakuje sieci wodociągowej lub sanitarnej. Wówczas warto skłonić się ku rozwiązaniom alternatywnym, takim jak przydomowa oczyszczalnia ścieków, ekologiczne szambo czy własna studnia głębinowa. Na część z tych inwestycji możesz otrzymać dodatkowe dofinansowanie.
Formalności związane z budową domu z drewna
Zakup działki pod drewniane domy szkieletowe to również konieczność wizyty u notariusza i formalności związane ze sporządzeniem aktu notarialnego. Obecnie prawo przewiduje konieczność uzyskania pozwolenia budowlanego w przypadku zabudowy o powierzchni przekraczającej 35 m2. Po sporządzeniu projektu i otrzymaniu zezwolenia, konieczne będzie również wyznaczenie kierownika budowy, któremu tradycyjnie powierza się prowadzenie dziennika przez cały okres realizacji inwestycji. Kolejne formalności związane są z uzyskaniem niezbędnych odbiorów oraz pozwoleń przez nadzór budowlany. Na koniec pozostaje już tylko pozyskanie numeru posesji w miejscowym urzędzie gminy.
Z nami postawisz dom szkieletowy swoich marzeń!
Budowa drewnianego domu szkieletowego generuje identyczne formalności jak budynku stawianego konwencjonalnymi metodami. Nie ma więc żadnych powodów, by obawiać się takich konstrukcji, zwłaszcza gdy powierzasz ich realizację doświadczonym ekspertom. DrewHouse od lat realizuje domy szkieletowe z drewna w Krakowie i całej Małopolsce. Z nami spełnisz swoje marzenie o własnym, ekologicznym i komfortowym mieszkaniu – sprawdź ofertę i skontaktuj się z nami już dziś!