Energooszczędny dom drewniany. Czy to możliwe?
Jednym głównych z powodów, dla których drewniane domy szkieletowe cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością, są ich energooszczędne właściwości. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii i materiałów domki kanadyjskie mają bardzo niewielkie zapotrzebowanie energetyczne, co pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania i eksploatacji. Odpowiednio zaprojektowany dom szkieletowy może być nawet pasywny. Podpowiadamy, jak go mądrze zaprojektować i zrealizować!
Kiedy dom nazywamy energooszczędnym?
Funkcjonalne, energooszczędne domy to ideał, do którego dążą zarówno inwestorzy, projektanci, jak i wykonawcy robót budowlanych, instalacyjnych i wykończeniowych. Aby budynek zasłużył na takie miano, jego zapotrzebowanie na energię nie powinno przekraczać od 30 do 70 kWh/m2 powierzchni. Standard dla budynków mieszkalnych wynosi w Polsce do 95 kWh/m2. Pokazuje to, że energooszczędny dom szkieletowy może zużywać od 25 do nawet 50% mniej energii niż konwencjonalny budynek wznoszony zgodnie z normami cieplnymi.
Etap projektowania: o czym musisz pamiętać
Już na etapie projektowania domu kanadyjskiego, zwanego też szkieletowym, warto uwzględnić odpowiednie rozwiązania, które pozwolą obniżyć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Usytuowanie domu na działce powinno zagwarantować maksymalne nasłonecznienie pomieszczeń z dużą powierzchnią okien. Zapewnieniu odpowiednich właściwości energetycznych sprzyja zwarta bryła budynku, dlatego drewniane domy kanadyjskie najlepiej projektować na rzucie kwadratu lub prostokąta.
Izolacja domów szkieletowych
Bardzo ważną rolę przy budowie energooszczędnych domów szkieletowych odgrywa ich odpowiednia termoizolacja. Najlepsze parametry osiąga się przy zastosowaniu wełny mineralnej. Wełnę fasadową stosuje się przy docieplaniu konstrukcji od zewnątrz. Warto śledzić rynek materiałów izolacyjnych przeznaczonych dla domów szkieletowych, ponieważ często pojawiają się na nim nowe rozwiązania, dedykowane konstrukcjom kanadyjskim. Przykładem innowacyjnych materiałów są m.in. celuloza oraz płyty z włókna drzewnego.
A może drewniany dom pasywny?
Jeszcze większą oszczędnością charakteryzują się szkieletowe domy pasywne, których zapotrzebowanie energetyczne nie przekracza 15 kWh/m2 rocznie. Dzięki temu nie wymagają one tradycyjnego źródła ciepła, takiego jak kocioł węglowy, piec gazowy czy olejowy. Do wyprodukowania niezbędnej energii można użyć odnawialnych źródeł, takich jak panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, a także pompy ciepła czy systemy rekuperacji (wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła). Aby dom szkieletowy spełniał standardy budynków pasywnych, powinien być odpowiednio usytuowany na działce oraz pozbawiony ozdobników architektonicznych.
Kluczem do zapewnienia optymalnych właściwości termicznych pasywnego domu kanadyjskiego, jest również jego właściwa izolacja. Niedopuszczalne są jakiekolwiek niekontrolowane napływy powietrza z zewnątrz. To z kolei wymaga bardzo dużej precyzji zarówno na etapie łączenia konstrukcji, jak i wypełniania jej materiałami izolacyjnymi.
Wybierz projekt dla siebie i zamieszkaj w energooszczędnym domu!
Decydując się na ekologiczny i energooszczędny drewniany dom szkieletowy, zyskujesz pewność komfortowej i niedrogiej eksploatacji budynku. Dzisiaj nikogo nie trzeba już przekonywać, że domy kanadyjskie niczym nie ustępują budynkom murowanym – skala ich popularności jest tego najlepszym dowodem. Nasza firma specjalizuje się w projektowaniu oraz kompleksowym wykonawstwie na terenie całego Śląska i Małopolski. Oferujemy zarówno gotowe projekty domów mieszkalnych, takie adaptowane do indywidualnych warunków, jak i wykonywane od podstaw, dające pewność posiadania jedynego w swoim rodzaju domu szkieletowego. Tylko od Ciebie zależy, na jaki wariant się zdecydujesz. My ze swej strony zapewnimy Ci pełne wsparcie na każdym etapie realizacji Twojego wymarzonego, energooszczędnego domu szkieletowego.