Jak ocieplić dom drewniany? Poznaj porady ekspertów
Odpowiednia termoizolacja domu z drewna znacznie podniesie komfort życia i pomoże obniżyć koszty eksploatacji budynku. Kluczowy jest tutaj nie tylko wybór dobrych materiałów, ale również unikanie błędów w trakcie realizacji. Sprawdź, jak prawidłowo ocieplać domki kanadyjskie, określane również jako szkieletowe, a jeśli mieszkasz w Krakowie lub Małopolsce – zapoznaj się z naszą ofertą realizacji domów drewnianych.
Konstrukcja domu z drewna a ocieplenie
Jedną z podstawowych obaw wielu inwestorów dotyczących budynków szkieletowych jest to, czy taki dom zapewni odpowiednią ochronę przed chłodem i wilgocią. Nie ma co do tego wątpliwości – dobrze zaprojektowany, odpowiednio zrealizowany i właściwie docieplony dom szkieletowy spełni te oczekiwania, gwarantując podobne, a często nawet lepsze parametry energooszczędne niż budynki wznoszone konwencjonalnymi metodami. Oczywiście pod warunkiem zastosowania właściwych materiałów, gdyż nie każdy z nich nadaje się do ocieplania domów z drewna.
Materiały wykorzystywane do ocieplania
Do najczęściej wykorzystywanych i jednocześnie najlepiej sprawdzających się produktów termoizolacyjnych w przypadku domków kanadyjskich, zaliczają się:
- wełna mineralna,
- wełna fasadowa.
Wybór technologii jest kwestią indywidualną, jednak przed przystąpieniem do pracy warto poznać najważniejsze zalety oraz wady każdego z tych systemów.
Ocieplanie domów kanadyjskich wełną mineralną to najpopularniejszy sposób na ich zabezpieczenie przed utratą ciepła. Wełna to produkt niepalny, co znacznie podnosi bezpieczeństwo całej konstrukcji szkieletowej. Jednocześnie, pozwala eliminować ryzyko powstawania mostków termicznych, bardzo dokładnie wnikając w każdą szczelinę. Ze względu na swoją sprężystość, stanowi ona uniwersalny materiał do stosowania na różnych powierzchniach. Wieloletnia wytrzymałość wełny mineralnej powoduje, że nawet po długim czasie użytkowania właściwości termoizolacyjne domu kanadyjskiego z drewna pozostaną niezmienne.
W Polsce często domy szkieletowe izoluje się także styropianem. Mówiąc wprost, nie wolno stosować styropianu w domach szkieletowych, jeśli jednak zdecydujemy się na jego wybór, należy gruntownie przemyśleć sposób odprowadzania wilgoci z wnętrza budynku, gdyż styropian może utrudniać przenikanie pary wodnej, co może skutkować wykwitami pleśni na drewnie. Aby temu zapobiec, stosuje się m.in. specjalną folię oraz szczeliny wentylacyjne, zwracając jednocześnie uwagę na bardzo dokładne przycinanie oraz układanie płyt.
Jak skutecznie zabezpieczyć dom szkieletowy przed utratą ciepła?
Aby odpowiednio ocieplić domek kanadyjski, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie newralgicznych miejsc, takich jak:
- łączenia ścian,
- miejsca, w których drewno styka się z innymi materiałami,
- okolice okien oraz drzwi.
Pozwala to minimalizować ryzyko występowania mostków termicznych, czyli miejsc, w których ciepło z budynku ulatnia się na zewnątrz.
Tych błędów lepiej unikaj
Nieprawidłowo izolowane domy szkieletowe są mniej efektywne i mają znacznie wyższe zapotrzebowanie energetyczne. To z kolei znacznie podniesie koszty użytkowania. Aby tego uniknąć, na etapie wykonywania powinieneś unikać typowych błędów, takich jak:
- brak zastosowanej folii wiatroizolacyjnej,
- nieszczelne układanie płyt, skutkujące mostkami cieplnymi,
- brak dodatkowego uszczelnienia stolarki okiennej i drzwiowej – pianka montażowa to za mało, by chronić domy z drewna przed zimnem!
Wybierz mądrze i ciesz się ciepłem!
Budowa domu – tradycyjnego lub kanadyjskiego – to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu. Warto podejść do niego w sposób rozsądny, powierzając projekt oraz jego realizację fachowcom. DrewHouse od lat odpowiada na potrzeby inwestorów, projektując oraz budując domy kanadyjskie z drewna w Krakowie oraz Małopolsce. Jesteś zainteresowany? Sprawdź naszą ofertę! Zaufaj ekspertom i ciesz się funkcjonalnym, komfortowym i energooszczędnym domem kanadyjskim przez wiele lat.