Geodeta przy budowie domu szkieletowego – jakich prac geodezyjnych możesz się spodziewać?

Każda inwestycja budowlana wiąże się z koniecznością przeprowadzenia precyzyjnych czynności geodezyjnych. Geodeta odpowiada między innymi za określenie warunków technicznych potrzebnych do przygotowania projektu, a w późniejszym czasie odpowiada za kontrolowanie jego realizacji na różnych etapach. Dotyczy to także budowy domu szkieletowego i z artykułu dowiesz się, co konkretnie w związku z jej prowadzeniem będzie robić taki specjalista oraz kiedy przystąpi do pracy – zapraszamy do lektury!

Wykonanie mapy do celów projektowych

To pierwszy etap, którego przeprowadzenie jest wymagane przed rozpoczęciem każdej budowy. Mapa do celów projektowych to podstawowy dokument geodezyjny, który stanowi źródłu kluczowych informacji dla architekta i projektanta. Przedstawia ona najważniejsze parametry działki, na której ma w przyszłości stanąć dom szkieletowy.

Służy ona do określenia m.in.:

  • przebiegu granic działki,

  • ukształtowania terenu,

  • miejsc, w których już znajdują się zabudowania,

  • przebiegu sieci uzbrojenia terenu (wodociąg, gazociąg itp.)

Za przygotowanie mapy do celów projektowych odpowiada geodeta, który w tym celu najpierw przeprowadza szeroko zakrojone pomiary terenowe.

Wytyczenie budynku i punktu zero

Geodeta przystąpi do tych prac w momencie, gdy uzyskasz pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu. Zacznie od wytyczenia budynku na działce, używając specjalistycznego urządzenia pomiarowego – np. tachimetru. Jest to kluczowy etap, ponieważ precyzyjne wyznaczenie tych linii gwarantuje, że obiekt budowlany zostanie postawiony zgodnie z założeniami projektowymi. Wyznaczy rowniez punkt zero. Chodzi o wysokość gotowej podłogi na parterze. W projekcie budowlanym punkt zero oznacza się jako ±0,00 m. To od tego punktu mierzy się wysokość obiektu.

geodet

Inwentaryzacja powykonawcza

W świeżo wybudowanym domu szkieletowym nie można od razu zamieszkać. Będzie to możliwe dopiero po przeprowadzeniu tzw. odbioru technicznego, którego wynik musi być oczywiście pozytywny. Za jego wykonanie odpowiadają różni specjaliści, którzy sprawdzają m.in. zgodność budynku z:

  • założeniami projektowymi,

  • wytycznymi określonymi w pozwoleniu na budowę,

  • ogólnie przyjętymi zasadami sztuki budowlanej oraz przede wszystkim obowiązującymi normami.

Prace w tym czasie wykonuje również geodeta, który odpowiada za przeprowadzenie inwentaryzacji powykonawczej. Polega ona na dokładnym pomiarze i sporządzeniu dokumentacji geodezyjnej przedstawiającej faktyczne położenie budynku.

Weryfikuje on również umiejscowienie wszelkich elementów zagospodarowania terenu, a więc na przykład takich jak:

  • ogrodzenie i wszystkie związanie z nim elementy,

  • wszelkie utwardzone powierzchnie (np. podjazd dla samochodów i taras),

  • przyłącza wszystkich dostępnych mediów.

Inwentaryzacja powykonawcza jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku. Zapewnia, że wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem i przepisami prawa budowlanego.

Postaw wymarzony dom z DrewHouse!

Jeśli chciałbyś postawić budynek jednorodzinny, rozważ inwestycję w dom szkieletowy. Obiekty drewniane są relatywnie tanie, a przy tym niedrogie w późniejszym utrzymaniu. Dobrze wykonane będą też długowieczne i właśnie takie oferuje nasza firma DrewHouse. Jako doświadczony producent domów szkieletowych możemy wykonać samą konstrukcję, jak i wybudować dom do stanu pod klucz! Działamy na terenie Śląska oraz Małopolski – zapraszamy do kontaktu!