Dom drewniany pod klucz – co to znaczy?
Jedną z głównych zalet domu szkieletowego jest fakt, że gotowy do zamieszkania obiekt można postawić i wykończyć w ok. 3-4 miesiące. To idealne rozwiązanie dla inwestorów, którzy chcą szybko postawić budynek, nie rezygnując przy tym z wytrzymałości konstrukcji czy ergonomii użytkowania. Na rynku przybywa firm zajmujących się kompleksową budową domów drewnianych, jednak wiele z nich oferuje różne standardy wykończenia: od surowego, poprzez deweloperski, aż po gotowe domy drewniane pod klucz. Czym różnią się od siebie wersje domów szkieletowych i co w największym stopniu wpływa na koszt takiej inwestycji? O tym piszemy poniżej.
Standardy realizacji: stan surowy, deweloperski, pod klucz
Poprzez stan surowy najczęściej rozumiane jest postawienie gotowej, zamkniętej konstrukcji. Będzie to więc budynek z fundamentami, kompletnymi ścianami, konstrukcją i pokryciem dachowym oraz zamontowaną stolarką okienna i drzwiową. Stan surowy zamknięty to zwykle najbardziej podstawowy, najtańszy standard domu szkieletowego, który wymaga dalszych pracy instalacyjnych oraz wykończeniowych. Więcej zapłacić należy za konstrukcję w stanie deweloperskim, który oprócz kompletnej konstrukcji posiada również wszystkie niezbędne instalacje oraz podstawowe wykończenie wnętrza, które inwestor może dostosować do własnych preferencji. Najbardziej kompleksową wersją kanadyjskich domów drewnianych są oczywiście domy pod klucz, które mają w standardzie pełne wykończenie wnętrz oraz wszystkie niezbędne rozwiązania i udogodnienia. Takie mieszkanie trzeba jedynie umeblować i urządzić według własnego uznania.
Jak kształtują się ceny domów kanadyjskich?
Nieprzypadkowo wielu inwestorów decyduje się na domy kanadyjskie szkieletowe. Doceniają stosunkowo niskie koszty ich stawiania w porównaniu z budynkami realizowanymi sposobem konwencjonalnym. Oczywiście, cena domu z drewna zależy od wielu czynników, takich jak projekt, powierzchnia obiektu, liczba pomieszczeń czy wspomniany wcześniej standard wykończenia. To właśnie ten ostatni czynnik w największym stopniu wpływa na koszty, ponieważ domy kanadyjskie – podobnie jak tradycyjne murowane budynki – oferują szeroką gamę rozwiązań, jeżeli chodzi o termoizolację, okładziny ścian, wykończenie podłóg, rodzaj pokrycia dachowego, czy sposób wykonania zewnętrznej elewacji.
Wykończenie wnętrza domu szkieletowego
Dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowania domu kanadyjskiego ogromne znacznie ma odpowiednie wykończenie wnętrza. Kluczowe jest zastosowanie właściwej izolacji. Po stworzeniu konstrukcji domu przestrzeń między belkami wypełnia się wełna mineralną. Do wewnątrz należy zastosować folię paroizolacyjną, a następnie płyty kartonowo-gipsowe, które następnie możesz wykończyć zgodnie z własnymi preferencjami.
Prace wykończeniowe na zewnątrz
Dużą swobodę daje również wykończenie domu drewnianego od zewnątrz. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na odpowiednio docieplonej konstrukcji wykonać tradycyjną elewację tynkową. Efektownie i nowocześnie prezentuje się połączenie tynku dekoracyjnego z naturalnym drewnem. Ciekawym pomysłem jest również ułożenie okładziny, np. płytek klinkierowych, na całości lub części budynku. Do tych robót wykończeniowych należą także: montaż drzwi zewnętrznych i stolarki okiennej czy wykonanie kominów.
Budowa domów drewnianych na Śląsku
Zarówno koszty budowy domów kanadyjskich, jak i standard wykończenia stanowią przedmiot indywidualnych ustaleń inwestora z wykonawcą. Warto wybierać sprawdzone firmy, z odpowiednim doświadczeniem oraz ekspercką wiedzą na temat budowy domów szkieletowych. Jeśli chodzi o Śląsk oraz okolice, DrewHouse oferuje wsparcie oraz kompleksowe wykonawstwo domów z drewna, pod klucz wraz z wykończeniem wewnętrznym, zewnętrznym i montażem instalacji. Nasze kompleksowe realizacje, wsparcie i doradztwo to gwarancja solidnej i przystępnej cenowo inwestycji. Wieloletnie doświadczenie i pozycja lidera śląskiego rynku domów drewnianych, dają pewność zastosowania najwyższej jakości materiałów i nowoczesnych rozwiązań. Skontaktuj się z nami już dziś i spełnij marzenia o swoim własnym, komfortowym i przyjaznym dla środowiska domu.