Dom drewniany dla alergika – dowiedz się, dlaczego warto się na niego zdecydować

Osoby zmagające się z alergią na etapie planowania budowy domu muszą zadbać nie tylko o komfortowy rozkład pomieszczeń, funkcjonalność czy nowoczesne rozwiązania, które wpłyną na energooszczędność budynku. Równie ważne jest to, by inwestycja była dla nich przyjazna i bezpieczna dla zdrowia. Jak zatem zbudować domek odpowiedni dla alergików i czy technologia szkieletowa to właściwe rozwiązanie? Sprawdź porady ekspertów z DrewHouse!

Materiały budowlane mają ogromne znaczenie w przypadku alergików

Uczulenie na kurz, pyłki kwiatowe, trawy czy sierść, to problem, z którym wielu z nas zmaga się przez całe swoje życie. Alergicy mogą minimalizować ryzyko zaostrzenia infekcji nie tylko przez przyjmowanie odpowiednich leków, ale także unikając czynników, które mogą powodować reakcje uczuleniowe. Przebywanie w domach wykańczanych przy użyciu betonu, klejów budowlanych, tynków czy dużej ilości tworzyw sztucznych, zdecydowanie nie sprzyja profilaktyce alergii, szczególnie w przygrodku uczulenia na pył i kurz. Na szczęście, jest rozwiązanie, które pozwala osobom cierpiącym na takie przypadłości cieszyć się własnymi czterema kątami bez konieczności rezygnowania z udogodnień. Są nim coraz popularniejsze domy kanadyjskie.

Drewno – materiał przyjazny alergikom

O tym, że technologia szkieletowa jest szybsza, tańsza i znacznie bardziej bezproblemowa niż tradycyjne budownictwo, wiadomo od dawna. Na łamach naszego bloga wielokrotnie przedstawialiśmy argumenty za wyższością domów kanadyjskich nad murowanymi. Warto jednak zwrócić uwagę także na fakt, iż drewno to najbardziej naturalny spośród dostępnych obecnie materiałów budowlanych. Drewniane domy są w pełni przyjazne alergikom, ponieważ w ich wnętrzu tworzy się specyficzny mikroklimat, niemożliwy do uzyskania w konstrukcjach z betonu, cegieł czy pustaków.

Wszystko dzięki znanej od stuleci zdolności drzew do samoregulacji wilgotności. W największym skrócie drewno pobiera wilgoć z pomieszczenia, gdy jest jej zbyt dużo, by następnie oddawać ją w momencie, gdy powietrze jest za suche. Z punktu widzenia alergików jest to rewelacyjne rozwiązanie – trzeba bowiem pamiętać, że w pomieszczeniach, w których działa centralne ogrzewanie, nadmierna suchość powietrza jest zjawiskiem powszechnym.

Dom szkieletowy minimalizuje ryzyko zaostrzenia alergii

Jednak samo wykorzystanie drewna, jako głównego budulca domów kanadyjskich nie jest jedyną korzyścią, jaką odnoszą osoby zmagające się z alergią, decydujące się na wybór konstrukcji szkieletowej. Co jeszcze sprawia, że drewniany obiekt to idealny dom dla alergika? Z pewnością to, że taka inwestycja może zostać wyposażona we wszystkie nowoczesne systemy, które minimalizują ryzyko zaostrzenia alergii. W szczególności mowa tu o takich rozwiązaniach jak:

  • wydajna wentylacja zapobiegająca powstawaniu nadmiernej wilgoci oraz przesuszaniu pomieszczeń,

  • system rekuperacji, umożliwiający odzyskiwanie ciepła z powietrza,

  • maty i folie grzewcze oraz pompy ciepła, pozwalające całkowicie zrezygnować z kotłowni.

Warto dodać, że budowane przez nas w Żywcu i całej Małopolsce domy szkieletowe doskonale współpracują z powyższymi systemami, które mogą być zasilane prądem z domowej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu obiekt stanie się nie tylko przyjazny dla alergika, ale także energooszczędny, a nawet spełni wymogi budownictwa pasywnego.

dom-dla-alergika

Lokalizacja ma znaczenie

Osoby cierpiące na alergię, planujące budowę budynku szkieletowego w technologii kanadyjskiej, powinny ze szczególną uwagą podejść także do wyboru lokalizacji przyszłego budynku. Przede wszystkim dowiedz się, jakie rośliny, drzewa, zboża oraz trawy rosną w najbliższej okolicy. Równie istotne jest to, czy w najbliższym sąsiedztwie mieści się hodowla zwierząt lub owadów, np. pszczół. Wykonując to proste rozeznanie, znacznie zmniejszysz ryzyko nasilania się objawów alergii w miejscu przyszłego zamieszkania.

Nie rezygnuj z komfortowej codzienności

Zmaganie się z alergią nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń o przytulnym, funkcjonalnym i nowoczesnym budynku mieszkalnym. Jako producent domów szkieletowych, od lat zajmujemy się realizacją tego typu inwestycji na terenie Żywca oraz Małopolski i całego kraju. Odpowiednia lokalizacja, przemyślany projekt oraz sprawdzona ekipa budowlana to Twój przepis na wymarzony, przyjazny dla alergików dom drewniany. Z przyjemnością pomożemy Ci do zrealizować!