Dom szkieletowy krok po kroku. Sprawdź, jak powstaje!

 

Mimo iż w Polsce najczęstszym wyborem są domy murowane, z roku na rok rośnie liczba inwestorów, wybierających technologię szkieletową. Z czego bierze się popularność domów z drewna, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy budownictwem murowanym a kanadyjskim i jak krok po kroku przebiega budowa drewnianego budynku? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

 

 

Skąd popularność domów szkieletowych w Polsce?

USA, Kanada, kraje skandynawskie – to najczęściej wymieniane przykłady państw, w których budownictwo szkieletowe od dziesięcioleci święci triumfy popularności. Czy za kilka lat do tego grona dołączy Polska? Trudno odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny. Faktem jest natomiast, że od kilku lat nad Wisłą panuje prawdziwy boom na domy w technologii szkieletowej. Inwestorzy przekonują się nie tylko o tym, iż obiekt z drewna jest nie mniej funkcjonalny i trwały co tradycyjny budynek z cegieł czy pustaków, ale także w wielu aspektach ma nad nim przewagę. Najważniejsze zalety konstrukcji szkieletowych to m.in.:

 • wielokrotnie krótszy czas budowy,

 • możliwość realizacji o dowolnej porze roku,

 • niższe koszty w stosunku do technologii tradycyjnej,

 • niewielkie zapotrzebowanie na energię,

 • swoboda aranżacji,

 • szeroki wybór projektów z możliwością ich dowolnej adaptacji.

Różnice pomiędzy budownictwem szkieletowym a murowanym

Oczywiście to nie wszystkie zalety, jakimi charakteryzują się domy w technologii szkieletowej. Taka budowa w zasadniczy sposób różni się od wznoszenia budynku metodą konwencjonalną. Konstrukcja nośna opiera się na połączonych ze sobą drewnianych belkach o różnych wymiarach. Tak zbudowany szkielet przytwierdzany jest do fundamentów za pomocą kotew stalowych.

Pokrycie dachowe oraz elewacje można wykonać z zastosowaniem identycznych materiałów, jak w przypadku budownictwa murowanego, przez co z zewnątrz obiekty kanadyjski i tradycyjny mogą niczym nie różnić się od siebie. Tym, co odróżnia je diametralnie, jest z kolei czas potrzebny do zrealizowania inwestycji. Podczas gdy budowa budynku w stanie surowym zamkniętym trwa minimum rok, kompletnie wykończony dom w technologii szkieletowej będzie gotowy do zamieszkania już w 4 miesiące.

Wynika to z braku konieczności sezonowania robót budowlanych. Poza wykonaniem fundamentów, konstrukcje szkieletowe z drewna nie wymagają żadnych prac „mokrych”, co pozwala realizować inwestycję o dowolnej porze roku.

Kolejną różnicą przemawiającą na korzyść technologii szkieletowej, jest niższy koszt materiałów budowlanych. Eksperci szacują, że w zależności od wybranego projektu i standardu wykończenia budynku, domy drewniane mogą być od 15 do nawet 30% tańsze od murowanych. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych, taki domek z powodzeniem spełni standardy budownictwa energooszczędnego, a nawet pasywnego, przez co koszty jego utrzymania również będą niższe.

dom szkieletowy

Najważniejsze etapy budowy domu kanadyjskiego

Do kluczowych etapów realizacji domów w technologii szkieletowej zaliczamy:

 1. Wykonanie robót do stanu zerowego.

 2. Konstrukcja szkieletu budynku.

 3. Realizacja stanu surowego otwartego.

 4. Wykonanie elewacji.

 5. Montaż instalacji w domu.

 6. Izolacja cieplna, akustyczna oraz montaż folii paroizolacyjnej.

 7. Montaż okładzin ściennych z płyt gipsowo-kartonowych.

 8. Wykończenie wnętrza budynku zgodnie z wymaganiami inwestora.

Wykonanie projektu „pod klucz”

W efekcie firma wykonująca domy w technologii szkieletowej oddaje inwestorowi gotowy do zamieszkania budynek „pod klucz”. Oczywiście istnieje możliwość zlecenia budowy domu w stanie deweloperskim, surowym zamkniętym, a nawet samej konstrukcji. Jednak kompleksowe wykończenie to opcja najwygodniejsza, a zlecenie wszystkich prac jednej ekipie daje szansę na szybsze zakończenie inwestycji oraz dodatkowe obniżenie jej kosztów. DrewHouse od lat realizuje budowę od A do Z – ofertę sprawdzisz tutaj.

Wybierz DrewHouse i ciesz się szybką realizacją Twojego domu!

Marzy Ci się energooszczędne mieszkanie w technologii szkieletowej? DrewHouse, jako generalny wykonawca budynków z drewna od lat pomaga realizować takie marzenia, budując gotowe domy z drewna pod klucz w Małopolsce, na Śląsku i w okolicach tych województw. Na swoim koncie mamy ponad 160 udanych realizacji. Już dziś skontaktuj się z nami i zleć budowę swojego domu kanadyjskiego ekspertom!