Ubezpieczenie domu drewnianego. Co obejmuje i ile kosztuje?

Bez względu na to, z jakich materiałów budujesz swój dom, do jego ubezpieczenia powinieneś podejść z najwyższą starannością. Konstrukcje szkieletowe z naturalnych względów narażone są na wiele zagrożeń, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w warunkach Twojej polisy. Jak dobrze ubezpieczyć dom z drewna? Co wpływa na koszty jego ochrony i czego zazwyczaj nie obejmuje ubezpieczenie? Sprawdź!

Zagrożenia dla konstrukcji szkieletowych

Mimo iż konstrukcje kanadyjskie wznoszone są w sposób, który zapewnia wysokie bezpieczeństwo przeciwpożarowe, nie da się ukryć, że drewniane budynki mogą być bardziej narażone na pożar niż murowane, jeśli wykonawca nie zadba o właściwe wykonanie instalacji elektrycznej czy kominka w salonie. Jednak ogień nie stanowi jedynego zagrożenia dla drewnianych domów szkieletowych. Kolejnym z nich jest wilgoć, która może prowadzić do stopniowego niszczenia belek konstrukcyjnych oraz desek i powstawania siedlisk pleśni. Często prowadzą do tego: stosowanie na elewacji styropianu, niesprawna instalacja wodna lub kanalizacyjna albo nieszczelny, przeciekający dach.

Poza tym dom kanadyjski może podlegać wielu zagrożeniom typowym dla budynków o dowolnej konstrukcji. Warto wymienić, chociażby:

  • włamania i kradzieże,
  • akty wandalizmu oraz dewastacje,
  • uszkodzenie sprzętu AGD/RTV,
  • nawałnice, huragany, powodzie, uderzenie pioruna,
  • nagłe i nieszczęśliwe wypadki.

Należy więc zadbać o maksymalnie szeroki zakres ubezpieczenia, uwzględniając prawdopodobieństwo wystąpienia wszystkich powyższych czynników.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia domu kanadyjskiego?

Oczywiście, zazwyczaj jest tak, że im „bogatszy” pakiet ochrony, tym wyższy koszt składki. Musisz jednak mieć na uwadze to, że sama technologia budowy domów kanadyjskich nie musi przekładać się na wyższy koszt ubezpieczenia. Podatność drewna na zagrożenia to jedno – o cenie polisy decydują także inne czynniki, jak m.in.: powierzchnia użytkowa obiektu, wspominany wcześniej zakres ochrony czy łączna suma, na jaką chcesz ubezpieczyć swoją nieruchomość.

Towarzystwo ubezpieczeniowe na etapie tworzenia polisy zażąda od Ciebie informacji o wartości samego budynku oraz znajdującego się w nim wyposażenia. Jej celowe zawyżanie lub zaniżanie nie jest dobrym pomysłem. Zbyt niska wartość podana przy ubezpieczeniu będzie skutkować wypłatą odszkodowania w wysokości nieadekwatnej do realnych strat. Zawyżenie wartości przełoży się natomiast na wyższą składkę, ale nie na większe zadośćuczynienie za szkodę, ponieważ o wysokości rekompensaty i tak decyduje ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie domu szkieletowego

Co zapewnia polisa ubezpieczeniowa?

Standardowe ubezpieczenie drewnianego domu szkieletowego będzie chroniło jego konstrukcję zewnętrzną przed skutkami pożaru lub zalania. Obejmuje ono również inne sytuacje i zdarzenia losowe jak m.in.:

  • uderzenie pioruna,
  • osunięcie się ziemi,
  • zniszczenia na skutek upadającego drzewa,
  • skutki uderzeń pojazdów czy upadku samolotu.

Jest to jednak zakres wyłącznie podstawowy, który w zależności od własnych potrzeb możesz dowolnie rozszerzyć. Z całą pewnością warto ubezpieczyć dom kanadyjski od kradzieży z włamaniem, co pozwoli uzyskać odszkodowanie za zniszczone lub ukradzione mienie. Aby jednak taka rekompensata była możliwa, konkretne sprzęty i elementy wyposażenia budynku muszą być wymienione w polisie.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie?

Każdy ubezpieczyciel posiada również własny katalog wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji, których nie obejmuje polisa ubezpieczeniowa. Jeśli chodzi o domy kanadyjskie i inne drewniane konstrukcje, na rekompensatę nie będziesz mógł liczyć między innymi w przypadku pożaru spowodowanego własnymi zaniedbaniami, np. brakiem regularnie wykonywanej inspekcji kominiarskiej. Ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy również wtedy, gdy przyczyną zapłonu będzie wadliwie wykonana instalacja kominkowa lub gdy samemu (nawet nieumyślnie) wywołasz pożar. Nie możesz liczyć na pieniądze z polisy w przypadku szkód wyrządzonych z Twojej winy.

Czy wiesz już, jak ubezpieczyć swój dom z drewna?

Właściwe ubezpieczenie domu kanadyjskiego to podstawa. Pamiętaj, że koszt polisy wcale nie musi być wyższy niż w przypadku domu murowanego! Znamy z doświadczenia Inwestorów, których ubezpieczenie domu szkieletowego kosztowało tyle samo, co za budynek murowany. Pamiętaj, że inwestycja w dom szkieletowy zawsze będzie się opłacać, biorąc pod uwagę inne korzyści. Już dziś zgłoś się do DrewHouse – pomożemy Ci spełnić marzenia!